Na kolik by dnes vyšla stavba Cheopsovy pyramidy?

23
2256

Stavba Cheopsovy pyramidy v Gíze by byla hodně náročná dokonce i s jeřáby, vrtulníky, kamiony a další moderní technikou. Um lidí, kteří toto mimořádné dílo postavili před 4500 lety, nás dodnes udivuje natolik, že mnozí v něm vidí zásah vyšší moci, ať už si pod tím představujete mystické síly nebo mimozemšťany.

Pyramida má v současnosti rozměr základny 230,38 × 230,38 m, což odpovídá ploše třinácti fotbalových hřišť v jejich minimálním rozměru 90 x 45 m. Její současná výška je 137,5 m, i když původně byla ještě o 2 m na každé straně delší a o 9 m vyšší. Skládá se z 2,3 miliónů vápencových bloků, z nichž každý váží 3 tuny. Podle legendy měla být postavena za pouhých 20 let.

Technologie stavby zůstala dlouho nezodpovězena a objevily se četné, více či méně seriózní spekulace. Nejvíce se uvažovalo o použití zvedacích nástrojů, ale tato technologie by byla pomalá a vyžadovala by obrovské množství lidí. Mnohem pravděpodobnější by bylo použití vnějších ramp, ale i to má háček, a to délku ramp při postupující výšce pyramidy.

Francouzský architekt Jean-Pierre Houdin v roce 2007 za pomoci 3D softwarového řešení Dassault Systèmes, které pracuje v reálném čase, vymodeloval, otestoval a následně i ověřil stavební postupy při konstrukci pyramidy. Dospěl přitom k názoru, že pyramidy byly postaveny zevnitř.  Jeho teorie zůstává jedinou ucelenou stavební teorií pro Cheopsovu pyramidu. Řeší nejen problém objemu, který vysvětluje vnitřní spirálovitou rampou, po níž byly kameny transportovány na vrchol, ale též problém využití síly těžkých žulových trámů. Ty sloužily ke konstrukci královské komnaty díky vyvažujícímu systému použitému na Velké galerii. Padá tím i původní odhad, že na stavbě se vystřídalo 30 tisíc dělníků. Podle Houdinova řešení jich byly jen 4000.

Pokud bychom chtěli stejnou pyramidu vybudovat dnes za použití nejmodernější techniky, její stavba by trvala asi pět let a zaměstnala by 1500 až 2000 lidí. Náklady by ale dosáhly úctyhodných 5 miliard dolarů. Jen pro srovnání, Věž svobody (One World Trade Center), která se buduje poblíž místa zničených newyorských „dvojčat“, vyjde na 4 miliardy dolarů.

Zdroj: livescience.com

 • Zdenek

  Já si Myslím že je to duchovní rada ale neříká že Boží

 • Ren

  Krom hrobky a mozna i neceho jineho puvodni zamer stavy je mecic casu. Jsou to hodiny tak jak dnes mame v kuchyni na zdi. Proc tak velke a pracne? Omlouvam se ale uz se mi chce spat tak to bude-li zajem dopisu to jindy…

  • Tom

   Dívné, jaký hodiny, na co? co ukazují?

 • Martin

  Já bych to nevyděl tak horké,ono se řekne že to nejde… ale skuste říct že to nejde z bičem kterej běhá po zádech to i ty kvádry si myslím že byli hned lechčí :)

  • Tom

   To co jsi napsal je blbý, ale asi pravdivý. :-)

 • Martin

  Zdymadlo zní zajímavě. Určitě je to lepší nápad než nakloněná rovina nebo kladkostroj. Ovšem jako tyto teorie, je spíše úsměvná. Staří egypťané používali zcela jiné technologie. Měli docela jiné znalosti, než dneska připouští tzv. oficiální věda. Například už jen to, že celá pyramida je postavená s ohledem na tzv. zlatý řez – květ života (byl oficiálně objeven až za několik staletí). Objevuje se snad v každém rozměru. Vědci říkají, že je to náhoda… Stejně jako to, že museli znát velmi přesně průměr naší planety, vzdálenost země od slunce a spoustu dalších věcí. Co teprve naprosto přesné postavení vůči planetám. Nebo třeba rozsáhlé podzemní komplexy pod pyramidou? Desítky metrů pod velkou pyramidou jsou několik desítek tun těžké kvádry zarovnané na desetinky milimetru… Nebo sarkofág z masivná žuly, který je zarovnán dokonce na tisíciny milimetru. Těch věcí, co jsou prý jedna náhodička za druhou, je spousta. Ovšem to se bavíme jen o geometrických rozměrech a umístění… Lidi neví jak byla ta stavba postavena, neví ani kdo a kdy ji postavil a jediný nápad k čemu měla sloužit, je podle nich veliká hrobka… To bych si pak musel naivně myslet, že to byla všechno banda bláznů, kterým se povedla největší náhoda, jakou kdy kdo poznal… Naše historie je mnohem zajímavější, než se učí ve škole.

  • Tom

   Omlouvám se nejsem egyptolog, takže berte moje otázky s úsměvem a nadhledem.
   1. Proč a k čemu museli znát průměr Země? a který průměr máš na mysli?
   2. Kterou vzdálenost země od slunce? ta se taky mění.
   3. Jaké postavení, k jakým planetám? ty se mění ještě více než předchozí veličiny

   Opracování kvádrů je záhada, zvlášť když se po nich nedochovaly žádné nástroje. např pemrlice nebo alespoň CNC :-)))

 • Danny

  Byli tu mimozemšťani.Moje hlava jiný vysvětlení nebere! :D

 • Michal

  Pyramidy byly postaveny pomocí kvantové fyziky, všední věda to nechce uznat jen proto, že jsou tak hrdí a nedokážou přiznat, že mohli mít ve starověku takové znalosti a technologie.

  • pj

   Kvantovka? Ok, a jak? ;o)

  • Tom

   Podle čeho tak usuzuješ? Jak pomocí kvantovky? kde jí aplikovali. ? Na co?
   To si pak můžete připsat do seznamu i mojí teorii stavby a dopravy kvadrátů kamkoliv s použitím minimálního počtu lidí .

   Takže moje teorie kterou jsem teď znetvořil zní:
   – Znali lodě. věděli, že kvádr loď uveze.
   – Pokud znali zdymadlo není nic jednoduššího, než ty kvádry dostat nahoru vodním výtahem :-)) Je fakt, že Archimédes přišel až o hodně později. Třeba objevil zapomenuté, jako je tomu i v dnešní době.
   – Postavili vodní příkop, až k pyramidě tím mají zaručenou pohodlnou cestu od moře. Myslím tím AŽ k pyramidě ne na předměstí. Domnívám se že vodní zdviž by se příliš nelišila od těch dnešních.

   Tak a teď mě rozcupujte :-)) jen doufám že jsem první autor této myšlenky :-)))

   • Lukáš

    Na půl s tebou souhlasím. Ano, znali lodě. Ano, věřím, že mohli znát zdymadlo.
    Jen si nejsem jistý s vodními příkopy. Kdyby je kutali (nevím kolik km – nemám představu, jak daleko je nejbližší vodní tok), tak by si dali takovou práci a zasypali by uměle vytvořené koryto? Nebyly by nějaké stopy po těchto korytech?

    • Tom

     Předpoklad je, že krajina vypadal úplně jinak než teď. Třeba změna klimatu. Kdo by dělal hrobku uprostřed pouště, že? :-)

     • bob

      a kdo rika ze to bxli hrobkx, to nas ucili v dejepise, bxla to posledni kniha (da-li se to tak nazvat) kde jsem to cetl a i tak jsem tomu na zakladce neveril.. podle me to nebxli hrobkx..

     • Lukáš

      Kdo by stavěl hrobku 20 let? Myslím si, že pyramidy měly jiný primární úkol.

      Pořád tu jsou ale nejasnosti kolem stavby – př.: 70t vápencové bloky ve výšce 40m.

     • Tom

      to bob: a co to bylo? Nesnáším odpověď typu:
      Já nevím co to je. Ale tohle to to určitě není.
      Buď dokaž, popiš, vysvětli proč to není podle tebe hrobka nebo postav nějakou vlastní teorii. čí to byla kniha? co obsahuje?

     • bob
   • pj

    Hezke
    Takze kanaly jsou zdokumentovany jiz tusim od 40. Let. Ad zdymadlo: doporucuji zapremyslet na tema – princip zdymadla (tzn vodni vytah na vodnim toku vs vodni vytah nad urovni toku) a z toho vychazejici potrebu precerpavat daleko vetsi hmotnost vody nez dopaveneho nakladu.
    Ale ok: ja tam teda furt zadnou kvantovku nevidim mimo toho he museli dopravit fakt kvantum materialu:-D

    • Tom

     Hel jestli se do stavby montujou marťani, tak moje zdymadlo je pořád objektivnější :-)) Náhodou násobič tlaku ti nic neříká? TZV multiplikátor?? Když to postavili tak to žádní tupci nebyli. Neubíral bych jim vynálezy 20. stol. Víme kulový jak to tenkrát bylo. Netvrdím, že moje teorie je správná, jen to je prostě další teorie. Ale jen do mě budu odolávat dokud budu mít argumenty. Pozemské fyzikální argumenty. :-))))

     • Pata

      tome znali urcite technologii,pomoci ktere zbavili kvadry sve vahy diky elektromagnetismu,nikola tesla to taky umel,navic umel i teleportovat,viz.projekt philadelfia(uz nekdy v 50 letech myslim :D ) a potom jdou zbavit predmety vahy take pomoci nejake frekvence,ted presne nwm zdroj odkad to mam,ale taky na tom pracoval tesla a povedlo se mu to ;) to ze o tom malo kdo vi,je prace elitaru..tolik patentu co lezi na uradech,nebo jsou zabaveny kvuli „bezpecnosti statu“ je hnus!

      • fgfdgerg

       uměl teleportovat… kdyby skutečně nějaký filadelfský experiment existoval, tak jeho úkolem bylo zneviditelnit loď, nikoliv jí teleportovat. Všechno to jsou ale bláboly který se nikdy nestaly