Napsal Voynichův rukopis Leonardo?

17
1478

Tajemství záhadného rukopisu je rozluštěno. Tvrdí to alespoň francouzský spisovatel Thierry Maugenest, který při psaní svého románu „Manuskript MS 408“ tento starobylý foliant podrobně zkoumal.

Kniha o rozměrech 22,5 x 16 cm měla patrně 272 stran v 17 arších, dochovalo se jich ale jen 240. Je napsána na pergamenu husím brkem inkoustem pěti barev. Text je psán neznámým písmem (o 20 až 30 znacích s jednoduchou interpunkcí) a neznámým jazykem.  Na 212 stranách jsou ilustrace, díky nimž lze knihu rozdělit na pět částí.

Nejrozsáhlejší je botanická část, ve které je vyobrazeno více než sto nejrůznějších rostlin a trav, mnohé z nich jsou pro současnou vědu zcela neznámé. Ilustrace v astronomické části obsahují astronomické diagramy a náčrty zvěrokruhu. V biologické části jsou většinou vyobrazeny miniatury nahých žen, koupajících se v jakýchsi podivných útvarech. Obrázky v kosmologické části připomínají vzdáleně mapy a jakési podivné krajiny či kosmologické náčrtky. Zobrazeny jsou zde také hrady a zřejmě i sopky. Ve farmakologické části jsou nakreslené kořeny a listy rostlin – nejspíš jde o lékařské recepty.

Autor rukopisu není známý, přestože o něm existuje mnoho dohadů. Rukopis se dostal na dvůr Rudolfa II., který věřil, že jeho autorem je britský teolog Roger Bacon. V roce 1912 ho zakoupil americký knihkupec Wilfrid Voynich a po jeho smrti se kniha dostala na Yaleskou univerzitu, kde je archivována pod označením MS 408. Za téměř sto let od znovuobjevení rukopisu se objevila řada spekulací, kdo ho mohl napsat. Někteří kryptografové zmiňovali například anglického botanika Anthonyho Ashama, podle jiných ho napsal alchymista Cornelius Drebbel, který působil na Rudolfově dvoře, autorství se připisovalo také italskému architektovi Filaretovi aj.

O rozluštění jazyka, kterým je rukopis napsán, se také pokoušela celá řada lidí. Ale ani za pomoci těch nejmodernějších počítačů se to zatím nepodařilo. K zajímavému závěru ale v roce 2009 dospěli vědci z Arizonské univerzity. Podle uhlíkové metody byl pergamen, na kterém je kniha napsána, zhotoven někdy mezi lety 1404 až 1438, tj. o jedno století dřív, než se dosud předpokládalo. Uhlíkovou metodou ale bohužel nelze zjistit, kdy byl napsán samotný text.

Nicméně stáří pergamenu bylo důvodem vzniku převratné hypotézy.  „Autorem spisku je Leonardo Da Vinci,“ tvrdí Francouz Maugenest. „Když jsem rukopis zkoumal, objevil jsem podpis pod jedním z obrázků. Ten se dal dešifrovat a ukázalo se, že jde o slovo Leonardo napsané zprava doleva.“ Připomeňme, že Leonardo používal zrcadlové písmo. Podpis je údajně velmi dobře patrný na 70. stránce. Podle Maugenesta text pochází nejspíš z roku 1472. Pokud byl pergamen zhotoven v roce 1438 (Leonardo se narodil v roce 1452), mohl se k němu dejme tomu ve svých dvaceti letech dostat. O jeho autorství údajně svědčí i některé rovnoběžně šrafované obrázky v rukopise, což byl jeho charakteristický „rukopis“. „Hlavně o tom svědčí neuvěřitelná šíře Leonardových znalostí od biologie po astronomii,“ dodává Maugenest.

Odborník na historické artefakty Michail Gerštejn z Ruské geografické společnosti ale Francouzovo nadšení nesdílí: „Těžko věřit, že by pergamen na Leonarda čekal někde v klidu 34 let,“ říká Gerštejn. „V jeho době šlo o luxusní zboží. Kromě toho laboratorní testy zjistily, že obrázky byly namalované na pergamen poměrně brzy po jeho zhotovení.“

Zdroj: tainy.net

 • frhk

  „VOYNICHUV RUKOPIS / NEJZÁHADNĚJŠÍ KNIHA SVĚTA“ = DOPORUCUJI tento VELMI ZAJIMAVY TITUL, KTERY VYCHAZI zacatkem listopadu ve vyd. CAD PRESS (české vydání):
  První kompletní faksimilní vydání nejtajemnější knihy světa, Voynichova rukopisu, jenž mnozí odborníci považují za „Svatý grál historické kryptografie“ (a který inspiroval i Dana Browna k jeho bestselleru Ztracený symbol), doplněné obsáhlou úvodní studií renomované badatelky a záhadoložky Jitky Lenkové.
  Tajemný rukopis, nad nímž si lámou hlavu filologové, kryptografologové i amatérští luštitelé celého světa už přinejmenším 100 let (od r. 1912, kdy jej nalezl americký sběratel Wilifrid M. Voynich v jezuitském klášteře v italském Frascati). Zatím neúspěšně. Nikdo nebyl dosud schopen jednoznačně dešifrovat jedinou stránku, vysvětlit jediné vyobrazení … přestože se o odhalení jeho tajemství pokoušejí nejhloubavější mozky planety. … O jeho původu a účelu existuje více teorií, než kolik má stran. Někteří badatelé jej považují za magický grimoár, středověkou čarodějnickou knihu, jiní za babylonský okultní spis, alchymicko-astrologickou příručku či zašifrované poselství mudrců Atlantidy nebo Plejáďanů, další věří, že jde o legendární Necronomicon Abdula al-Hazreda, denník Leonarda da Vinci anebo dílo Rogera Bacona … Hlavní teorie a hypotézy, společně se souhrnem známé historie rukopisu a jeho zkoumání od 15. století, předkládá právě tato kniha, jež zároveň obsahuje i první publikovanou verzi kompletního faksimile Voynichova rukopisu.
  DETAIL / UKAZKY Z KNIHY: http://www.cadpress.sk/voynichuv_rukopis.htm

 • Stojím za panem Zlatodějem.

  Tady jsou stránky pana Zlatoděje, pro pochybovače..
  Sice mě trochu mrzí, že se nechal nějakým spratkem vyprovokovat, ale je to taky jen člověk. Držím Vám palce, ať svět uzná Váš překald.. Jinak i slavný J.M. Greer o něm píše, že ndosud nebyl vyluštěn – zkuste konat..
  http://zlatodej.blog.cz/1003/voynichuv-rukopis-cast-2#komentare
  http://zlatodej.blog.cz/rubrika/voynichuv-rukopis-voynich-manuscript-deciphered

 • Janko Hraško

  Voynichov rukopis je pripisovaný aj Corneliusovi Drebbelovi a čo teraz???

 • fra

  Mně se nelíbějí ty obrázky. Jsou, jako by je maloval prvňáček, naproti tomu rukopis je vypsanej a velice, velice úhlednej. Myslím, že to psal někdo ještě před rozšířením knihtisku. Nicméně nedokážu si představit puntičkáře Leonarda, jak maluje takový malířský bastly. Co se týče dešifrování, jsem skeptik. Možná to nějakou informaci ukrývá v moři blábolu, asi to lze i očekávat, ale bez dalšího vodítka je to asi ztracený.

 • J.T. Prof., zrejme chcete vzbudit dojem ze ste Adeptom, ak nie rovno Majstrom Velkeho umenia ale oklamat mozte akurat tak ludi co alchymiu poznaju len z rozpravok. Na to aby sa clovek stal alchymistom potrebuje urcite moralne kvality (trpezlivost, sebaovladanie o. i.) ktore Vam ocividne chybaju.

 • qayxsw

  J.T.Prof. kdyz ses to desifroval a zverejnil, kde si to prohlednu? protoze se chci znemoznit

 • Zlatodějův Fanoušek

  Já jsem stejného názoru jako Zlatoděj a nejenom proto že to je jediný překlad ale proto že to dává smysl. Stačí číst bezva časopisi Epochu nebo Enigmu protože v Epoše 15/2011 je článej o alchymistech na dvoře Rudolfa II. a že si dělali zašifrované poznámky proto aby když jim je někdo ukradne nemohl to přečíst. Protože jak všichni víme alchymisti si dobře střežili svá tajemství.

 • mykanec
 • Velké nic, velké H.

  Vážený zlatoději J. T. Prof.,
  sejmul jste autora Iva Rozehnala neskutečnými bláboly. Podíval jsem se na Vás blíž, Vaše ego bude nejspíš již delší dobu zkoumáno některým z věhlasných psychiatrů. To, co vydáváte za překlad, je blábol, podtržený Vaším výrokem – jak vidíte, je to alchymie. Škoda, že nežije pan dr. Borecký, jistě by Vás s nadšením zařadil do dalšího vydání obsažné knihy Zrcadlo obzvláštního, podtitul „z našich mašíblů“. Věnuje se, jak naznačuje podtitul, MAgorům, ŠÍlencům a BLbům.

  K.S.

  • Pro neskutečnýho ,,Magora,, K.S.
   Nejradši bych sejmul tebe. A nauč se číst.
   Asi jsi utek z Bohnic, nebo z Dobřan, nebo máš krátkou vycházku a pak se tam zase musíš vrátit.
   Ale za to já nemůžu,za to si můžeš sám.

   Zlatoděj J.T. Prof.

   • Velké nic, velké H.

    Vážený pane,
    vidím, že s Vámi cloumá vášeň, zloba, mdloba, vztek či posedlost. Prospěla by Vám větší míra sebekontroly. Je ale možné, že Vám jen došly léky. Kdybyste si někdy po sobě přečetl, co napíšete za nesmysly, možná byste se divil. Nepoškozujte si zbytečně karmu, ó Vy Vševědoucí.
    K. S.

    • Víš kam mě můžeš skočit ? K.S. A na flopa.
     Zlatoděj J.T. Prof.

     • Velké nic, velké H.

      Ani nevím, že bychom se znali a tykali si. Jinak opravdu nevím, co máte na mysli. Myslíte-li Vaše rektum, tak tomu bych se věru rád vyhnul; obávám se, že je příliš plné alchymie.
      S úctou Váš K. S.

 • Vážený kolego na volné noze,
  píšete že vás zajímají určité nevyřešené záhady a že jste z toho úplně mimo. To po přečtení vašeho článku, musím jen potvrdit. Nic nového jste čtenářské obci nepřinesl. Zase jej staré (hodně staré )informace, které už jsou dávno pasé. Váš článek ohledně rukopisu voynich je stejný jako tisíce a statisíce jiných článků které lze nalézt na síti.
  Musím vaší euforii trochu schladit. Rukopis voynich nenapsal ,,Ani mladý ,ani starý Leonardo z malé vesničky Vinci.
  Rukopis jsem dešifroval a mohu vám sdělit ,že rukopis kterému se říká voynichův napsal český alchymista 15 století Jan z Lazu. Správný název rukopisu je = Zlato Bláto. (Tento je historicky doložen ale je všeobecně považován za ztracený)
  Do dnešního dne jsem přeložil něco okolo 150 stránek . A mohu tím pádem říct všem jen tohle : Rukopis je alchymie. Tečka.
  Nikdo zatí nepřeložil správně ani jedno slovo. Ani Edith. Rukopis má společné s Itálií jen tohle. Alchymista Jan z Lazu se učil alchymistickému řemeslu v Itálii.
  V rukopise je také několik letopočtů ( zašifrovaných) .
  Že je rukopis šifrován je přece nasnadě. Alchymisté šifrovali snad kdeco. A Jan z Lazu vytvořil docela zajímavou šifru. ( Použil kabalistický numeralogický systém Gematrii, slangová slova a storočeštinu).
  Šifrování není vůbec složité , Vše potřebné pro pochopení a dekodování jsem už před časem zveřejnil.

  Největší problém je podle mne asi tohle : V Česku není vůbec nikdo , kdo by se o rukopis Voynich vážně zajímal. Všichni se jen masírují někde na webu jak je voynich zajímá a tak dále. A tím to pro ně končí.
  Na voynicha prostě nikdo z nich nestačí.
  Čest práci zlatoděj J.T. Prof.

  • Napsal Voynichův rukopis Leonardo?

   Díky za komentář a zároveň gratuluji k úspěšnému překladu šifry. Možná byste ji měl někde publikovat. Zdraví Ivo

  • Šifra

   Dobrý den, mohla bych se Vás zeptat, kde bych tento rukopis našla (i s překladem) docela mě to zajímá, je umístěn někde na webu? Děkuji:)