Naučte se být pohanem. Kde? Ve škole…

7
651

V anglickém Cornwallu se pedagogové rozhodli, že když se může v základních školách nabízet výuka náboženství, jako jsou křesťanství, judaismus nebo dokonce islám, měly by se děti dozvědět také něco o víře svých skutečných předků, tj. Keltů nebo Germánů.

Děti přece mají právo poznat krásné a tajemné příběhy o bozích a bohyních jako byli Thor, Lugos či Epona i o hrdinech, kterých je keltská i germánská mytologie plná. Stejně tak mají právo naučit se poznávat přírodu a vidět ji očima pohanských kultů, které si vážily každého stromu i nenápadné studánky.

A při výuce se rozhodně nudit nebudou. Učit by je měli vyznavači novodobého pohanství i bílé, tedy hodné čarodějky a místo vysedávání v lavicích budou žáci jezdit na výlety na posvátná místa po celé Británii. Tvůrci výukového programu jsou právem přesvědčeni, že druidismus nebo základy pohanských nauk budou děti více bavit, když se o nich dozvědí při přednáškách v přírodě, například v areálu slavného Stonehenge. A názorně předvedený pohanský obřad jim řekne o náboženských představách lidí, kteří žili před dávnými staletími, víc než pár nudných vět v nezáživné učebnici dějepisu.

My zatím můžeme cornwallským žáčkům jen závidět, protože něco takového se v českých školách nechystá a nikoho to v nejbližší době nejspíš ani nenapadne. Přitom i my máme stejné kořeny jako obyvatelé Velké Británie, navíc obohacené o slovanskou mytologii. A podobná výuka by třeba mohla pomoci vrátit nám lásku k přírodě i úctu k odkazu minulých generací.

 • Deidar1

  Vážený s Vami možno len súhlasiť , lebo všetky sviatky našich predkov, Slovenov, prekryla „kresťanská cirkev“ svojimi sviatkami , aby na ne naši predkovia zabudli a s nimi aj my .Všade vo svete hľadajú svoje korene, len my nie.Aspoň som zatiaľ nič také nenašiel a na nete som skoro každý deň.
  Škola na to nemá čas alebo im to nikto nepovie, že by sa mohlo aj niečo takéto učiť a keď nie učiť ,ale žiakov aspoň upozorniť , že v bol taký a taký zvyk alebo taký a taký boh.
  Eskimáci majú okolo 150 pomenovaní ľadu a snehu.
  Prečo som písal, SLOVENOV, raz som čítal jeden článok o našich predkoch a tam bolo písané, že pôvodné meno našich predkov bolo Sloveni a nie Slováci.
  Sloven-sko
  Sloven-ka
  Jednoducho odtrhnime tieto dve prípony od základu slova a dostaneme pôvodné meno našich predkov.

  • Hanelle

   Hmm… A co stát Slovenija?
   Sloven-nec
   Sloven-ka

 • Jiří Hájek

  Pně s tím souhlasím,zde je znát velmi dobře,jak se více než mílovými kroky pohybují v Anglii,máme se hodně co učit.Vždyť kolik procent lidí zde v Čechách i na Moravě ví,či tuší,kde má tento národ vlastně kořeny v kolika civilizacích nebo národech???Dle mého subjektivního názoru,by se něco podobné,neřku li stejné mělo zavézt i zde a hádám,že už to mělo být před mnoha lety.J.H.

 • To by bylo něco pro naše děti…. Třeba to jednou půjde i na našich základkách. :-)

  • Jiří Hájek

   Mělo by jít a ne jen na základkách,všude,vždyť i dospělí se stále mají co učit…

 • Garias

  Geniálny nápad :D Ľudia a hlavne deti musia pochopiť, že aj iné mýty a legendy ako kresťanstvo apod sú krásne a môžu človeka veľa naučiť. Treba o nich vedieť, ale neplaziť sa pre ne po kamennej podlahe kostola. Ľudstvo smeruje do doby rozum – dúfam!!!! – :D miesto míňania času fantazírovaním akí sme skvelí a vyvolení, by sme sa mali konečne pozrieť na seba seriózne, bez farebných okuliarikov cirkvi a začať meniť svet naozaj k lepšiemu.

  • Tom

   Potřebujeme oprášit a naučit se prastaré znalosti….