Nehledejme mimozemský život na Marsu, ale na Europě

4
771

Americký astronom Robert Pappalardo doporučuje vesmírné agentuře NASA, aby se při hledání mimozemského života zaměřila na Jupiterův měsíc Europu, protože na něm je nejspíš oceán. „Šance nalézt na Europě život je mnohem vyšší než na Marsu. Proto bychom měli mířit tímto směrem a začít připravovat realizovatelnou misi,“ uvedl Pappalardo.

Projektem letu na Europu se zabývá Laboratoř proudového pohonu při NASA a Laboratoř aplikované fyziky Univerzity Johnse Hopkinse. Vědci chtějí vyslat k Jupiteru automatickou sondu Clipper, která by se dostala na oběžnou dráhu plynového obra a absolvovala několik průletů kolem Europy. „Díky tomu bychom získali globální mapu tohoto měsíce,“ uvedl Pappalardo s tím, že předpokládané náklady na misi činí 2 miliardy dolarů.

Ty ale zatím v rozpočtu NASA nejsou. Agentura naproti tomu plánuje další let k Marsu. V roce 2020 chce k němu vyslat podobné robotické vozítko jako je Curiosity. Pappalardo je ale přesvědčen, že jde o vyhozené peníze. Pokud na rudé planetě někdy existoval život, zanikl před mnoha miliardami let. „Naproti tomu na Europě může život existovat i v současnosti,“ tvrdí vědec. Pokud se v NASA prostředky na misi k Europě najdou, Clipper odstartuje v roce 2021.

Europa je Jupiterův šestý měsíc. Okolo ní se vyskytuje slabá atmosféra tvořená převážně z kyslíku, pod ní se nachází ledová krusta tvořící pevný a hladký povrch. Povrch měsíce je jen řídce poset impaktními krátery, což naznačuje, že je velice mladý. Led je místy porušen a protkán systémy prasklin a trhlin. Malé množství kráterů, hladký povrch a praskliny vedou vědce k hypotéze, že pod ledovým povrchem leží oceán kapalné vody, který by teoreticky mohl poskytovat útočiště jednoduchému životu.

 • carlos

  co jsou to 2 miliardy uds … tak letíme ne ?

 • mates

  Jo achtělo by to aby sondy taky natáčely videa a nebo ještě lépe aby běžel online obraz co sonda aktualně dělá,samozřejmě se spožděním:)

 • kazan

  To je stara znamá věc.Ale hlavně musíme vymyslet technologii díky ktere se provrcem do toho oceanu.Jinak tam můžem posílat sond kolik chceme a život nenajdem.Nekde sem četl že k vůli ohromnymu chladu ma led na Europe tvrdost jak žula.Ale rozhodne by bylo lepší poslat nejakou sondu k Europě než dalsí vozítko na Mars.A nejakou perfektní s vysokym rozlišení,neco jako MRO na Marsu,at to stojí za to ty fotečky.

 • ET

  no to je mi novinka… nenaznačoval to už před lety A.C.Clarke?