Nejrozšířenější vědecké mýty

16
1524

Některé z obecně rozšířených názorů přijímáme stále jako fakta, i když je věda už dávno vyvrátila. Jaké jsou ty nejznámější mýty?

1. Velkou Čínskou zeď je možné vidět z Měsíce

Tato stavba je sice velmi dlouhá, ale z Měsíce vidět není. Dokonce první tchajkonaut Jang Li-wej potvrdil, že neozbrojeným okem není pozorovatelná ani z oběžné dráhy, natož aby byla viditelná z Měsíce. Nejlépe viditelným dílem lidských rukou je městské osvětlení.

2. Nejjasnější hvězdou je Polárka

Není to tak, i když si to mnozí z nás myslí. Co se jejího jasu týče, je někde na 50. místě. Polárka je ale velmi dobře pozorovatelná proto, že zemská osa míří jejím směrem. Nejjasnější viditelnou hvězdou je po Slunci Sirius, který leží v souhvězdí Velkého psa.

3. Krokodýl vás nedohoní, když budete kličkovat

Další nepravdivý mýtus, který by vám v boji o přežití nepomohl. Už proto, že krokodýli téměř nikdy neútočí na souši, ale ve vodě. Na souši dosahuje tento plaz maximální rychlosti 16 km/h, takže mu můžete utéct, ať běžíte přímo, nebo kličkujete.

4. Když střelíte do benzinové nádrže, vyhodíte do vzduchu celé auto

Tento efekt všichni známe z hollywoodských filmů a z videoher. Ve skutečnosti kulka buď skončí v nádrži, nebo prolétne ven. Pokud kulka letí z dostatečně velké vzdálenosti, může teplo vznikající v souvislosti s třením způsobit výbuch nádrže. Auto ale do povětří nevyletí, i když se nás o to hollywoodští tvůrci snaží přesvědčit.

5. Býky dráždí rudá barva

Španělští toreadoři začali používat červenou muletu někdy okolo roku 1700 a tehdy se rozšířil mýtus, že právě tato barva provokuje býky k agresivitě. Býkům je barva ve skutečnosti lhostejná, útočí na muletu proto, že je dráždí její pohyb.

6. Blesk nikdy neudeří dvakrát do stejného místa

Statistiky mluví úplně jinak. Jen do mrakodrapu Empire State Building udeří blesk v průměru 100x za rok.

7. Sklo je pevné

Sklo je amorfní pevná látka, která se chová jako kapalina s velmi vysokou viskozitou. To znamená, že sklo velmi pomalu teče, což vysvětluje fakt, proč jsou vitráže v dolní části silnější.

8. Ve vesmíru není gravitace

Ve skutečnosti je ve vesmíru tolik gravitace, že právě její zásluhou hvězdy obíhají kolem středu galaxie, Země kolem Slunce a satelity kolem Země. Důvod, proč astronauté ve vesmíru zažívají stav beztíže, je ten, že obíhají kolem Země. Padají směrem k naší planetě, ale pohybují se do strany. V orbitální výšce 400 km nad Zemí je gravitace nižší pouze o 10 procent.

9.  Slunce nikdy neosvětluje odvrácenou stranu Měsíce

Sluneční světlo dopadá v určitou chvíli na každou část Měsíce. Nicméně jedna jeho hemisféra je od Země trvale odvrácena vlivem vázané rotace. Tato odvrácená strana ale není trvale tmavá. Když na obloze pozorujeme půlměsíc, Slunce z větší části osvětluje stranu, kterou nevidíme.

 • Sakra

  Tak to sem akorát nasranej !!! :( takže mám nový okna, který se mi za chvíli roztečou?!! paráda

 • kazan

  Tak z obezne drahy by cinska vež mela byt videt,co sem cetl..

  • kazan

   omg.zeď,ne věž proboha

   • lucius

    asi bolo zamračené, keď sa pozeral ten, čo to tvrdí :)

  • miskith

   Nevim jak ty, ale já ji nevidim ani když se podívám přes Google Maps.

  • plo

   velky cinsky mur je siroky ako co ? nejaka cesta ? mozno dialnica ? je to obycajna stavba nijak kolosalna az na jej dlzku, ale ta nehra rolu pri takej vyske

   • kazan

    To sem si taky rikal ale nekolik kosmonautu to uz potvrdilo že zed videl lze..a pry i piramidy lze rozeznat

 • Hromosvod

  Že by hromosvod?

 • Horatio

  Bod 8:
  Ten,kdo řekl,že ve vesmíru není gravitace byl asi dobrej idiot…
  Vždyť bez gravitace by tu nikdo z nás nebyl,nebo snad ano?!

 • Cely muj zivot byl jedna velka lez!

  • Tom

   A nebo lidi chtějí být klamáni.

  • miskith

   Nebyl, však víc než půlka z toho jsou nesmysly, nad kterými nemůže rozumný člověk ani uvažovat…

   • mykanec

    Pokus se napsat který bod není pravda a zdůvodnit to.
    Takový „výkřik do tmy“ cos předvedl k ničemu není, nemá žádnou vypovídací hodnotu.

    • miskith

     Rozhodně nemělo jít o „výkřik do tmy“, pouze jsem nepředpokládal, že by někdo nesouhlasil. Ok tedy:
     1) Už sem se tu k tomu vyjadřoval a i víc lidí, tak snad nemusím znovu.
     2) V článku vysvětleno dobře.
     3) O tom sem nikdy neslyšel, tak nemůžu posuzovat, ale logicky je hloupost před ním kličkovat (pokud by nešlo o kličkování mezi překážkami), protože ty si kličkováním svou dráhu prodlužuješ, zatímco on si ji může zkrátit.
     4) K tomu nemám co dodat, prostě nesmysl, aby auto jen tak vyletělo do vzduchu.
     5) To je taky známé. Další důkaz, že nejde ani tak o rudou barvu je to, že jim zapichují do zad kopí.. Proč pak asi? Barvy mohou působit pouze podvědomě – třeba v modrém pokoji se cítíš podvědomě dobře, ale rozhodně ne tak, že bys přešel z rudého pokoje úplně vyblázněnej a sednul si do pokoje modrého pokoje a byl cajk.
     6) Dřív sem to chápal tak, že blesk neudeří do stejného během jedné bouřky. Nicméně příklad co je uváděn je trapný, protože je jasné, že do hromosvodu trefí blesk víckrát. Proč by se jinak hromosvody dělaly?
     7) Kdo měl někdy hodiny chemie, tak se nad tím nepozastavuje. Kdo neměl a nebo si z nich nic nepamatuje, může být udiven.
     8) Co by drželo vesmír pohromadě bez gravitace? Proč by obíhala Země kolem Slunce, kdyby nebyla ve vesmíru gravitace? Proč by na vesmírná tělesa dopadali meteority, když by nebyla gravitace?.. A takhle bych se mohl ptát hodiny…
     9) Uznávám, že nad tím sem nikdy nepřemýšlel, ale je to také logické. Možná kdyby mě někdo zastavil na ulici a zeptal se, tak bych v první chvíli byl zaražený a odpověděl bych chybně, časem bych si to ale uvědomil, pokud bych si představil oběžnou dráhu Země a Měsíce.

     • mykanec

      Moc se ti omlouvám, znovu jsem se pořádně podíval na tvou odpověď Anně Trnkové a vidím že jsem ji pochopil obráceně.

      Mea culpa.

      • miskith

       Žádný problém, sme lidi ne? :). Taky dělám chyby…