O první misi na Mars je ohromný zájem

12
1024

Soukromá společnost Mars One, která chce v roce 2023 dopravit první lidskou posádku na rudou planetu, začne v nejbližších dnech přijímat videoprezentace potenciálních astronautů spolu s registračním poplatkem. Vybraní dobrovolníci budou muset ukončit veškeré pozemské aktivity, protože cesta na Mars bude jednosměrná bez možnosti návratu. Programu se zúčastní celkem 24 lidí, kteří zde vybudují stálou kolonii.

K dnešnímu dni se do seznamu zapsalo 45 000 lidí, 10 000 z nich vyjádřilo přání zúčastnit se vlastní mise.  Přes tento ohromný zájem jsou s financováním ambiciózní kolonizační mise problémy. Registrační poplatek činí 25 dolarů, přičemž vyslání prvních čtyř astronautů na Mars vyjde minimálně na 6 miliard dolarů. Mars One proto připravuje monstrózní televizní reality show, která by měla mapovat proces výběru účastníků, a současně vydělat potřebné prostředky.

Na svém webu Mars One uvádí nejdůležitější kritéria výběru, mj. schopnost adaptace, zvídavost či tvořivost. „Kandidáti musí být stoprocentně zdraví, nesmí být závislí na drogách, alkoholu nebo tabáku, musí být plně mobilní, bez zrakových vad a bez psychických problémů,“ stojí dále na stránkách. „Krevní tlak nesmí v klidovém stavu přesahovat hodnoty 140/90. Výška účastníků je mezi 155 až 188 cm.“

Po 22. dubnu oznámí Mars One další detaily výběrového řízení.

 • FFS

  S dostatečnou zásobou honících kapesníčků by se to přežít dalo.

 • Ventres

  zdravim

  myslím, že kazan uvažuje správným směrem, jelikož jak všichni víme i NASA se již více jak 50 let drží v té nejtěsnější vzdálenosti od země 400 – 500 km (ISS). Proč to mu tak asi je? Podle mě to je jednoduché, důvodem je silná radiace, která člověka celkem rychle zabíjí, se slunečním větrem se v té chvíly také musí ochránit elektronika atd.
  Pokud by dokázali do jedenácti let vytvořit „radiační štít“ pro takovou loď, musí ovšem tuto technologii použít i na obidlí ,skafandry a na další vybavení, protože Mars má velice slabé magnetické pole a radiace je tam asi 2,5krát silnější než na ISS.
  Již dnes existují technologie které by tento problém mohli zvládnout, jako např. výroba umělého diamantu, loď která by měla diamantový obal by byla proti radiaci uchráněna, ale výroba je velice nákladná a více méně v laboratorních podmínkách se za dlouhou dobu a využítí spousty energie vyrobí malá (cca1cm2) ploška podiamantovaného iridia.
  Takže, pokud opravdu vyleťí směr Mars a problém radiace nebude dostatečně vyřešen, tak bych snad ani nechtěl koukat na show kde se pomalu rozkládá čtveřice hlavních hrdinů .) . Tzn. je spíš pravděpodobné, že budou opravdu kroužit 450 km nad zemí v nafukovacím hotelu.

  • A.A.

   opravdu otřesný pravopis… tím strašně znevažujete svou snahu říci ostatním třeba i zajímavé informace a myšlenky…

   • kazan

    Tak to nečti

  • Tom

   To co pises neni pravda Mars nemá slabé mag. pole. Mars nemá vůbec žádné. s ochranou elektroniky zda se bytí neni problém viz. sondy z let 1970, geostacinarni družice a jiné. Iss. má nízkou orbitu kvůli tomu že Neni pro výzkum planety potřeba být výše. Simulovany stav bez tíže funguje. dál se nelita protože na to neni.

 • kazan

  oooolala.Tak tomu říkam genialní tunel.Slíbím cestu na mars,shrabnu poplatky a pak se nikam nepoletí.Geniální.Každymu človeku co se aspon trošku o to zajíma musí dojít že v roce 2023 se poletí tak maximalně na obežnou drahu země jestli na to budou peníze.To jim važne na to nekdo skočí??Už ted by se tam musely chystat zásoby jídla,kyslíku,obytne komplexy a podobně.Tohle je forek roku:) Nebo jeste je tu možnost sebevražedne mise:)

  • DroidSafgor

   Zdraví Kazana,

   Koukám že o tom asi moc nevíš, ptž již se na tento program zaměřuje několik desítek společností, které vyvíjejí potřebné technologie a různé vychytávky pro tuto misi. Co jsem se dozvěděl, tak spoustu toho je již v provozu a testuje se. ( sám sem tomu nevěřil ) Myslím, že se ti ani nezdálo, co všechno již pro tuto misi vymysleli!!! ;) Ale to se jistě za chvíli dozvíš !!

   • Terfelus

    A když to přeci jen neuspěje tak aspoň zbudou nějaký nový technologie.

   • kazan

    Jo ale uvedom si,že nekratsí cesta k marsu trva pul roku.A tohle nastane jednou za myslím 2,5 roku,takže sem sakra zvedavej jak to mají vymyšleny pač ja tomu neveřím ani za mák že bychom se mohly za 10!!!!! let dostat na mars když jsme sotva schopni tam poslat robota.To je tak neskutečne naročny proces,že si dovolím tvrdit že s dnesnímy technologiemi se to rovna sebevraždě.To není jak přistat na mesíc.Co se tyče radiace tak to si myslím že není extra problem a da se to odstínit.Jako pokud mas o tom nejaky info tak sem nahod,ja sem sakra zvedavej,jak pristanou,na čem pristanou,v čem budou žít atd.Jaky rakety vynesou ty tuny nakladu a hlavne jak ty tuny pristanou na marsu.Pač stačí aby selhala jedna prkotinka a je konec.To je sebevražda,to nemůžou myslet vážne

    • DroidSafgor

     Ano, ale jak sám píšeš, skoro nic nevíš a nevěříš, že na to máme.(tzn.jako lidi – budoucí marťani :D ) Samozřejmě stejný otázky si položili i vědci v Nasa a v dalších nejmenovajech ageturách, laboratořích atd, a na 50% +- znají odpovědi a řešení ( ochrana proti radiaci , včem tam budeme žít, dokonce už mají i prototypy vozítek, spíš menších kamionů, které se chystají otestovat na Měsící, jak tam přistaneme, jaký rakety je tam vynesou, dokonce už mají vymyšlený systém na varování proti radiaci, kterou vrhá slunce, pro rychlé stažení do obydlí, které nepropustí radiaci atd atd.. ) . Například. proč si myslíš, že na Mars poslali vozítko Curiosit, hned z několika důvodů, ale ten největší je právě prozkoumání Marsu právě pro tuto Misi. Ohledně tvého tvrzení, že nemáme technologie, je samozřejmě nesmysl založenej na tvým odhadu Neznamená, když o tom píšou až teď +-, že to vymysleli přes noc, že najednou osídlíme Mars ?? :)) to už se plánuje delší dobu !! a taky se tomu delší dobu věnují, !! Já osobně tomu věřim, netvrdim že je to lehký. Ale ještě se budeme divit. |:) Info se schání optížně, není čas psát co již mají nemají, ale konat vymýšlet zkoušet, trénovat a uskutečnit!! :DD

     • kazan

      Jako ja bych se rad mýlil.Nejde mi do hlavy že 40 let jsme nebyly na mesici a ted najednou nekdo vybalí tohle.Ja vím že curiosity tam poslaly i tohodle důvodu a taky vím že už davno probehly testy,kdy byla skupinka vybranych půl roku uzavřena v malých prostorech jakožto simulace letu na Mars.Jde mi o to,jak tam pristanou,jak postaví obytne moduly.A kolik zasob tam musí mít.S vodou to tam bude řešeno asi přes nejakou čističku,nebo neco takovyho.Dale tam musí letet nejakem fakt velkem modulu,pač tam musí i cvičit a takoví veci,hajzlík tak můsí být a co se všechno po ceste sežere,no mazec.Přece je divny že tenhle nejvetší projekt v dejinach kosmonautiky není více propírán medii a tak.Neco mi na tom fakt smrdí.Jak budou přistávat??Po částech k vůli nižšímu zatížení bo ja nevim.

  • FFS

   Ale jo vlastně, ty máš recht. Na to jsem úplně zapomněl, že je třeba tam hodit matroš ještě před a aby tam člověk přeži, tak toho musí být tuny. Náklady se vyšplhaj na astronomickou částku tedy, čili se nikam neletí a bude to opravdu tunel, jak Szekesfehérvár.