Obdélníkový mrak na obloze nad Velkou Británií

7
1326

Obyvatelé Exeteru umístili na sociální sítě snímky oblaku ve tvaru létajícího koberce, který visel nad městem. Podivný mrak tu byl zaregistrován v sobotu po ránu, a protože se o něm živě diskutovalo, vyjádřila se k němu na Twitteru Laura Gilchrist z meteorologické služby.

Ti, kteří čekali nějaké senzační vysvětlení, byli zklamáni. Oblak je pouze podivně tvarovaná kondenzační stopa – neboli umělý mrak, který vytvořila vodní pára z proudového motoru letícího letadla.

obdelnikovy-mrak-na-obloze-nad-velkou-britanii2

Kondenzační stopy obvykle vídáme ve tvaru dvou tenkých proužků. Tentokrát byly ale ve hře neobvyklé atmosférické podmínky, které emise z motorů proměnily v plovoucí obdélník. „V tomto případě letadlo prolétlo vzduchovou kapsou,“ uvedla pracovnice meteorologické služby. „Vítr foukal kolmo na inverzní stopu a díky pohybu vzduchu se ledové krystaly šířily stopou ven, čímž se postupně zformoval obdélníkový oblak. Tyto mraky nejsou až tak mimořádně vzácná, ale tento měl přece jen krásně ostré hrany jako pravý létající koberec.“

Zdroj: paranormal-news.ru

 • jirka

  a není to ten slavný letající koberec?

 • BORG

  jojo lomeno,děleno ,krát ,muže ,nemuže ,z prava z leva nahoru a dolu, teplota,tlak…….
  no asi sem popsal bez dalšich x počtu nesmyslů cely fungování vesmíru,tímhle se dá popsat jakýkoliv jev,nevím zda má vůbec cenu se něčím dál zaobírat a jestli má teda cenu vůbec něco zkoumat, když to jde tak krásně vysvětlit odborníkama,kteří mluví jen to co maj dovoleno je mi z toho zle

 • Kamil Kotek

  kdyby jste radši psali o misi ke kometě 67P…
  Rosetta už je jen 300km daleko, a pořád aktualizujou obrázky co Rosetta vyfotí,myslím si že by to bylo lepší než nějakej mrak či jiné poslední dobou psané nesmysly.

  • Guest

   Pro ty který to zajímá zde je obrázek ze vzdálenosti 300Km

 • topos

  dela si ta meteorolozka prdel? kolik jste videli mraku jako presny ctverec? ja za mych 40 let velkou nulu. ale za to vidim jednu meteorologickou kravu. takze bych rad videl video kde se ten mrak meni na opravdovy mrak ci jak se rozpousti , to totiz velmi bezne stopy po letadlech delaji a dost rychle…

  • Zeus

   Já jsem třeba viděl vděčen zato sondě Cassini šestiúhelníkovou bouři na Saturnu a to ani tolik let nemám. Nadto je taková bouře určitě vzácnější než obyčejný obdélníkový kondenzát. Jo jo toto sic naštěstí není ten příklad, ale když se zlehčují slova odborníků, tak to většinou dopadá tragicky. Metrologové určitě odborníci na mraky jsou.

  • Poustevník

   Atmosféra není homogenní, jsou v ní řidší a hustší, teplejší a chladnější proudy, s nižší či vyšší vzdušnou vlhkostí. Někdy jsou to široké někdy docela tenké proudy. Takovýto útvar vznikne pokud letadlo proletí přes tenkou clonu s odlišnou kvalitou vzduchu, která má vhodné podmínky pro kondenzaci, na rozdíl od vzduchu okolního.

   Může tedy jít o úplně obyčejnou kondenzační stopu, jen je tak krátká, že se z určitého pohledu jeví jako obdélník.