Obyvatele Kanárských ostrovů zneklidňuje sopka

3
1720

U kanárského ostrova El Hierro procitl podmořský vulkán. Už déle než měsíc vyvrhuje sopka v hloubce 60 m plyny a hořící lávu, jejíž část vystupuje na hladinu. Podle vědců jde o součást dlouhodobého procesu vulkanické evoluce Kanárských ostrovů, která může vést k vytvoření nového ostrova, případně k rozšíření jižní části pobřeží El Hierra.

K vulkanické činnosti dochází i v severní části ostrova – v uplynulých čtyřech měsících zaznamenali seismologové na 11 tisíc podzemních otřesů v různých částech El Hierra. Největší z nich měl intenzitu okolo 4,6 Richterovy škály. Podle vulkanologů zatím nehrozí, že by se nad El Hierrem objevilo mračno sopečného popela. „V tuto chvíli dochází k erupci výhradně pod vodou,“ vysvětlil dr. Joachim Gottsmann z univerzity v britském Bristolu. Nicméně o tom, že se El Hierro stane dějištěm sopečné erupce, není podle geologů pochyb. Bude to po 41 letech – naposledy v oblasti vybuchla  sopka Teneguía na  ostrově La Palma.

Unikátní přírodní úkaz už stačil zasáhnout do života všech obyvatel ostrova a mnozí se ocitli na pokraji bankrotu. Kvůli erupci totiž došlo k zastavení rybolovu a předčasně skončila i sezóna rekreačního potápění.

El Hierro leží 50 km jihozápadně od svého nejbližšího souseda La Gomery a 100 km od nejoblíbenějšího a také nejhustěji osídleného ostrova Tenerife.

Zdroj: segodnya.ua

 • jjj, nedávno jsem o tom akorát viděl dokument (snad na Discovery). Vidíte, to je dobrý námět na nový článek na ProcProto :-)

 • Karel

  Někde jsem četl, že na Kanárských ostrovech hrozí utržení skály nad mořem,
  které by mohlo vyvolat vlnu tsunami o výšce až cca 950 m !
  Následně pak odhadují, že takto vysoká vlna by i po překonání oceánu mohla
  mít u břehů Ameriky ještě výšku až několik desítek metrů.

  • Lennie

   Jedná se o ostrov La Palma (severně od El HIerra), kde je předpoklad, že při další erupci sopky Cumbre Vieja se zřítí do oceánu západní strana sopky a tím způsobí megatsunami. Jsou tu i další dohady, že tsunami (650 metrů) bude tak vysoká pouze zpočátku a než se dostane během 8 hodin ke břehům Ameriky její výška nemusí dosahovat tolik, jako počáteční vlna…