Proč nás trápí noční můry

6
828

Vědci, kteří se zabývají výzkumem spánku, přišli s překvapivým tvrzením. Naše sny jsou tematicky omezené – střídá se v nich 12 námětů. Na prvním místě jsou noční můry a sny, ve kterých nás někdo honí. Na druhém místě se nám nejčastěji zdá o tom, že jsme zabloudili, nebo jsme se ocitli v pasti. Za třetí se nám nejčastěji zdá o tom, že padáme, nebo jsme se na veřejnosti objevili v nevhodném oblečení či zcela nazí.

Zajímavý je i výzkum italských vědců z Univerzity San Raffaele. Podle nich je možné, že noční můry mají edukační charakter – učí nás, jak se chovat v extrémních situacích. K tomuto závěru Italové dospěli, když sledovali pacienty s poruchou fáze REM. Při ní dochází k narušení spánku, které je téměř vždy spojeno s agresivním chováním.  Lidé, kteří touto poruchou trpí, mohou ve spánku ublížit nejen sobě, ale i lidem ve svém okolí. Jeden z pacientů například rozbil stěnu ve své ložnici, druhý vyskočil z okna, jiný se pokusil ve spánku zardousit svou ženu. V bdělém stavu šlo přitom o neagresivní jedince, kteří netrpěli žádným psychickým onemocněním.

[pullquote_right]Podle nich je možné, že noční můry mají edukační charakter – učí nás, jak se chovat v extrémních situacích. [/pullquote_right]

Italští výzkumníci také zjistili, že lidé, kteří trpí poruchou fáze REM, mají sny spojené s násilím mnohem častěji než ostatní lidé. Častěji se jim také zdá o zvířatech a neznámých lidech. Vědci předpokládají, že jejich zjištění potvrzuje teorii finského psychologa Anttiho Revonsuo, podle níž jsou noční můry generálkou na extrémní situace. Pokud se člověk seznámí s nebezpečím ve snu, lépe mu pak čelí v reálném životě. Právě tyto sny sloužily svému účelu zejména v dřívějších dobách, kdy naši předkové čelili divokým zvířatům. Revonsuoovu teorii potvrzují právě pacienti s poruchou fáze REM. V jejich případě je virtuální nebezpečí natolik zveličené, že ho čas od času přenášejí ze snu do skutečného světa.

Noční můry se nám obvykle zdají ve druhé polovině noci, brání nám v probuzení a zanechávají po sobě nepříjemný dozvuk. Jejich příčinou bývá nejen stres a náročné situace, kterým jsme čelili ve dne, ale také alkohol, četba napínavých knih nebo sledování hororů.

Někteří lidé tvrdí, že je noční můry netrápí. Podle vědců se ale ve skutečnosti se zdají všem, jenže ne každý si je pamatuje.

 • Zborňa

  My co hulíme máme od snů i nočních můr pokoj… Mě se nic nezdálo třeba 5let…

 • Jitka

  Díky moc…asi s tím vážně budu muset někam zajít. Dnes v noci, když jsem opět měla pocit, že se začínám dusit, jsem v polospánku letěla otevřít okno, vyklonila se, abych se „rozdýchala“ a málem skončila dole. Začínám mít pocit, že je to nějaká forma náměsíčnosti spojená s úzkostnými stavy, tak se na to asi opravdu bude muset mrknout odborník….tak uvidíme.

 • Roman

  Tenhle nápad se mi zdá docela jako dost pravděpodobný. Jen bych to doplnil o to, že jsem toho názoru, že každý máme nějaké obavy a právě ty se promítají do našich nočních můr – mozek se nás snaží naučit jak právě v té situaci se zachovat – v té, které se nejvíce bojíme. Když jsem koukal naposled na Paranormal Activity byl jsem před spaním tak vystresovanej, že jsem kontroloval i dveře jestli se nehýbou, když se mi pak zdálo, že za mnou něco je a chce mě to sežrat tak jsem se probudil a zcela automaticky za sebe hodil polštář i s dekou :D

 • Jitka

  Už asi měsíc mě vyloženě terorizuje noční můra typu: začnu se dusit, panikařit, hystericky běhám po ložnici, lapám po dechu a vím, že to je kvůli tomu, že neberu léky, které bych měla brát a když je nevezmu, s největší pravděpodobností zemřu….Přitom jsem zdravá,žádné důležité prášky neberu, ale už to došlo tak daleko,že se chodím ve svých „snách“ ptát svých nejbližších,co za léky si mám vzít…. děti i manžel jsou z toho rozpačití a já se jim nedivím, ráno si vzpomínám na útržky, ale pouze po tom, co mi je připomenou….nevím, co mám dělat, jak zjistit, co to má znamenat,,,ale bojím se každé další nocí…na koho se mám obrátit?

  • Pistik

   Ked je to len sen, tak neviem, ale ked to prerastie do reality a bude sa ti to stavat po veceroch a nociach, tak urcite psycholog…. Ak je to stale horsie a horsie, tak nevahaj a chod skor…

  • Muerte

   zkus se obrátit na psychologa věřím, že žádnej jinej expert ti asi lépe neporadí. A za návštěvu se nemusí nikdo stydět, možná ti pomůže vysvětlit proč se ti zda ten sen a pomůže ti aby si tomu mohla předcházet. A nebo taky ne. :-)