Rajčata z Marsu nejsou k jídlu

2
817

Nizozemským vědcům se podařilo vypěstovat zeleninu v mimozemské půdě. Do vesmíru pro ni ale nikdo neletěl. Ke svému experimentu využili zeminu se stejným složením a vlastnostmi, jaké má půda na Marsu a na Měsíci. Veškeré podklady jim dodala americká vesmírná agentura NASA.

Okurky a rajčata vyrostly tři měsíce po vysazení. Zjistilo se, že pozemským kulturám vyhovovala víc půda z Marsu, v té lunární se jim moc nedařilo. Každopádně salát z marťanských rajčat či okurek se ke konzumaci nedoporučuje – zelenina byla doslova otrávena těžkými kovy.

Budoucí kolonisté si tak na rudé planetě čerstvé vitaminy nevypěstují, i když první lidská posádka by na ní měla zakotvit už za deset let. Kurděje z nedostatku vitaminů ale nebudou to jediné, co bude osadníky trápit. Budou také čelit velmi silné radiaci, která u nich dříve či později vyvolá rakovinu; musí počítat i s vážným poškozením zraku a nervového systému. První lidskou posádku chce na rudou planetu vyslat v roce 2023 nizozemská společnost Mars One.

Zdroj: utro.ru

  • dfg

    nevim co lide nechapou, kdyz porad pisi ze rajce je zelenina… rajce je OVOCE;-) a pokud neverite, pouzijte strejdu googla;-)

  • martin suchodol

    no mozna to nebude mozne ale nepujde si s sebou vzit par desitek kilo zeminy ze zeme myslim tim neco co se normal prodava v krame ale preci jen je to deset let takze co se te radiace tyce muze se to vyresit