Tajemství slavných filmových hlášek

3
1069

Fanoušci filmu „Pulp Fiction“ si jistě vzpomenou na konstatování jedné z filmových postav, Vinstona Wolfa: „Takže si to shrneme. Máme tady jedno auto plus jedno tělo mínus hlava v garáži.“ Všichni, kdo viděli „Marečku, podejte mi pero“, zase vědí, že se Hliník odstěhoval do Humpolce. Jak to, že se z některých běžných konstatování staly slavné hlášky, které všichni známe?

Tomuto tématu se věnoval tým Cristiana Danescu Niculescu-Mizila z Cornellovy univerzity v americké Ithace. Autoři studie zadali do počítače 2200 památných citátů, jejichž seznam pořídili fanoušci internetové filmové databáze imdb.com, a zaměřili se na jejich charakteristické znaky.

A jaký model je pro památné citáty typický? Na jedné straně jsou to zvláštní kombinace slov, na straně druhé – okřídlené věty jsou prostě konstruovány tak, aby se daly snadno pochopit, zapamatovat a reprodukovat. Důležitý je také kontext, ve kterém jsou vyřčeny. „Dané fráze obsahují překvapivé kombinace slov, ale zároveň mají společnou syntaktickou strukturu, takže se snadno používají,“ shrnul Niculescu-Mizil.

Zdroj: science.compulenta.ru

  • FFS

    Zažádám si grant pro výzkum barvy ranní stolice. Proč ji jeden den mam tuhou a velkou, že po ní zbyde vakuová kapsa. Proč jdou feferonky ze včerejšího dne ven násilnou cestou. Proč večerním pětipivu udělá takovou divnou cestičku, a jiné. Mě by to fakticky děsně zajímalo. Myslím si, že by tento projekt mohl být opravdovým přínosem pro lidstvo, které by se konečně naučilo se pořádně vysrat.

  • mykanec

    …tak do takového výzkumu bych peníze neinvestoval… :-)

  • Libor Štěpánek

    Tak to já se asi dám na vědu…no ty vole…kdo tohle zkoumal se musel hodně nudit…