Teenager rozluštil 300 let starou hádanku Isaaca Newtona

11
856

Teprve šestnáctiletý student vyřešil jako první na světě přes 300 let starý matematický rébus Sira Isaaca Newtona (1642 – 1727) o pohybu střely vzduchem. Vědci byli doposud schopni přijít pouze na částečná řešení. Shouryya Ray z Drážďan zjistil, jak přesně vypočítat dráhu projektilu podle váhy a odporu vzduchu. Díky němu teď mohou vědci spočítat dráhu vrženého balonku a pak předpovědět, jak udeří do zdi a jak se od ní odrazí.

K této hádance se dostal na školním výletě do Drážďanské univerzity, jejíž profesoři tvrdili, že je nevyřešitelná. „Zeptal jsem se sám sebe, proč to vlastně nejde,“ uvedl Souryya Ray. I když německá média píší o Raoyvi jako o géniovi, on sám je velmi skromný. „Je hodně jiných věcí, ve kterých bych chtěl být lepší. Třeba fotbal,“ cituje nadaného studenta server DailyMail.

Ray se do Německa přistěhoval teprve před čtyřmi lety. Již nyní mluví plynně německy a za pár dnů bude maturovat – o dva roky dříve než jeho vrstevníci. Díky své vysoké inteligenci přeskočil rovnou dva ročníky. Již od útlého věku ho k matematice a fyzice vedl jeho otec, který v Drážďanech pracuje na technické univerzitě. „Táta ve mně probudil hlad po matematice a naučil mě počítat, když mi bylo šest let,“ dodal na závěr Ray.

Zdroj: DailyMail

 • čak noriz

  Nikdy nehovor, ze sa nieco neda urobit, pretoze vzdy sa najde blbec, ktory o tom nevie a urobi to.

 • kazanek

  Už by to konečně chtelo nekoho kdo přeskočí dobu o desítky let,otřese fyzikou a vesmírem jako Einstein a odhalí další tajemství kosmu..

  • wayfarer

   Možno je to začiatok nového Einsteina..začína to ,,balónkem,, a skončí to možno strojom času..:)

  • Doporučuji knihu Mayský kalendář a strom života od Callemana, píše tam docela podrobně o tom jak funguje vesmír nebo alespoň podle mayů. Všední vědci o tom však nechtějí ani slyšet, protože nepřekousnou myšlenku, že by tak stará civilizace mohla znát něco co mi ještě neznáme…

   • Venca

    Nebo můžu doporučit knížku Kosmický had od Jeremy Narbyho. Zkoumá indiány v amazonii, ayahuascu, vnímání reality, dostane se až k tomu, jak pracuje naše DNA. Je z toho dobře cítit rozvoj jeho osobnosti, jak postupně získával větší poznání.

    • wayfarer

     Hoši..nemáte tie knihy náááhodou v PDF-ku??

     • Venca

      To ani ne, knížky se mi líp čtou bez pc :-) ale třeba někde najdeš

     • ani ja bohužel nečtu knihy v pdf. ale v knihovnách bys to měl bez problému najít, pokud za ně nechceš utrácet. Je pravda, že v dnešní době to není moc levná záležitost.

 • Heh, keď som to videl, napadlo ma jediná. Rajesh Ramayan Koothrappali z Teórie Veľkého Tresku

 • Sice by se rád naučil fotbal, ale každý má/v průběhu život získá určité předpoklady k různým činnostem. A pokud mu jde dobře matika a jiné vědy, měl by se věnovat tomu (a ve volném čase fotbalu). Jaké by to bylo, kdyby fotbalisti počítali fyziku a fyzikové hráli fotbal?

 • wayfarer

  Šikula..:) Kto vie na čo ešte všetko príde..