USA postaví do osmi let základnu na Měsíci, slíbil prezidentský kandidát Gingrich

3
471

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Newt Gingrich chce v případě svého zvolení postavit do konce tohoto desetiletí trvalou základnu na Měsíci.

I když může jeho včerejší prohlášení znít jako vábnička na voliče, není to poprvé, co Gingrich mluvil o vesmírných ambicích. Loni v prosinci podpořil nápad využít Měsíc k těžbě nerostných surovin.

„Do konce mého druhého funkčního období bude na Měsíci trvalá základna, která bude americká,“ řekl Gingrich. Lunární komplex by podle něj sloužil vědě, turismu i výrobě. Také by rád vybudoval robustní vesmírný průmysl obdobný tomu leteckému, který zahájil svůj boom ve 30. letech minulého století.

Ve svém včerejším projevu se také kriticky vyjádřil k současnému americkému vesmírnému programu. USA po loňském vyřazení raketoplánů z provozu nemají dopravní prostředek, který by vynesl astronauty do vesmíru.

„Už mě nebaví poslouchat, že jsme omezeni technologiemi, jež jsou 50 let staré,“ prohlásil Gingrich. Podle něj je třeba využít všech kapacit a nápadů, které by vesmírný program oživily.

Otázkou však zůstává, jak by v době finanční krize chtěl financovat takto nákladný projekt.

Zdroj: DailyMail

 • Marek

  Ja tomu teda moc nerozumim, ale za 40 let to dotahli jen k tomu, ze tam par lidi poskakovalo a pritahli neco sutru. A to na tom jeste byly US ekonomicky dobre.

  Jakym zazrakem chce, v dobe kdy je statni dluh doslova astronomicky, sehnat penize a hlavne kde vezme technologii na stavbu zakladny? A to vsechno za 8 let.

  Ja tomu fandim, ale bohuzel neverim, ze by to bylo realizovatelne. Obama toho nasliboval… A to se prosim drzel pri zemi (doslova).

  Vidim to maximalne na to, ze by tam vystrelili nejakou plechovou garaz, ktera zuchne na Mesic a …. tadaaaaaaaa .. mame mimozemskou zakladnu.

  Mam poslednich par let takovy spatny pocit, ze ti kandidati naslibujou hory-doly a i kdyz to treba mysli dobre a maj velky cile, tak vstoupi do uradu, tam je seznami s jinak tajnymi informacemi (jak to ve skutecnosti vsechno je) – no a pak to dopadne jak to dopadalo doted – naposled s Barackem.

  ANEBO… Uz tam zakladnu maji, Grinich se to nejak dozvedel a pak uz ji jenom odtajni. :D

 • Stanley

  Tam uz je plno .-D

  • tomas

   no nieco tam je urcite…