Vesmírní kadeti se nikdy nevrátí z Marsu

27
1068

Dobrovolníci, kteří chtějí letět jako první pozemští kolonizátoři na rudou planetu, se sešli 3. srpna 2013 na tiskové konferenci ve Washingtonu. „Žádný z účastníků této mise se nikdy nevrátí na Zemi,“ připomněl Bas Lansdorp, jehož firma Mars One projekt zaštiťuje. „Zní to dramaticky, ale nezapomínejte, že i v historii kolonizace naší planety se lidé navždy loučili se svými rodinami a odcházeli si podmanit nové horizonty. Průzkum Marsu bude logickým pokračováním této tradice.“

Podle současných odhadů vyjde výprava první posádky na Mars na 6 miliard dolarů. Z velké části bude financována prostřednictvím „první reality show z jiné planety“. Další posádky budou na rudou planetu přilétat každé dva roky. Celou misi, která bude trvat do r. 2033, bude provázet interaktivní vysílání každého aspektu kolonizace. Zájem o jednosměrnou cestu na Mars projevilo 78 000 dobrovolníků.

posadka-mars-one
Autoři projektu Mars One chtějí v roce 2023 vyslat na Mars první čtyři lidi: dva muže a dvě ženy ze čtyř různých kontinentů. Na snímku zájemci o misi během tiskové konference. Foto: Lewis/Space.com

„Narodili jsme se s vědomím, že chceme cestovat,“ řekl jeden z dobrovolníků, postgraduální student fyziky Joseph Sweeney. „I v případě, že riziko neúspěchu znamená 99 %, jdu do toho.“ Na novou éru velkých objevů se těší i další dobrovolnice, 38letá učitelka knihovnictví Christine Rambo z New Jersey. „Připomíná to objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. Chtěla bych být součástí tohoto vzrušujícího dobrodružství.“

bas-lansdorp
Šéf projektu Mars One Bas Lansdorp předpokládá, že stálá základna na Marsu bude vybudována v roce 2022. Obytné moduly sem ještě před příletem prvních obyvatel dopraví bezpilotní kapsle. Foto: Lewis/Space.com

Odborníci z vesmírných agentur, jako je NASA, se ale k celému projektu staví skepticky. Technika, kterou by bylo možné využít při kolonizaci Marsu, dnes zkrátka neexistuje. A i kdyby se našly prostředky na její vývoj, není v lidských silách, aby se to zvládlo během deseti let.

 • dadok

  To je bomba do píči… akorát ta reality show se mi nelíbí. Vypadá to jako kdyby je tam chtěli nechat pochcípat a my se na to budem muset dívat. Pokud je NASA skeptická, já taky..neee že bych jim teda uplně všechno věřil. Doufám, že bude co nejdřív nějakej aktuální channel kde budem moct sledovat novinky??

 • Maťo

  inak by ma zaujímalo ako sa asi zatvárili ti chlapi keď uvideli tu žensku s ktorou budú na doživotie zatvorený v nejakej marťanskej kupole

 • Acid

  Proč né základna na měsíci? proč hned Mars? o.O ??? ?

  • Maťo

   pretože mesiac je pre svoju gravitáciu nevhodný kandidát na osídlenie , a tiež preto že mars je najbližšia planéta v zóne obývateľnosti a je jediná v slnečnej sústave kde zrejme existoval a mohol by v budúcnosti existovať život podobný tomu nášmu a tiež ma podobnú gravitáciu ako zem , takže preto je aj zaujímavá pre NASA a vládu USA ,a ktovie čo všetko tam ich sondy ešte objavili

   • Tom

    jsem si jistý, že podobnou garavitaci nemá ani náhodou. je to asi stejný jako by si někdo postavil hlavu, že bez vnějšího zásahu osidlí ruskou tajgu. Tam sice život i gravitace je, avšak pro žití naprosto neslučitelný s životem, člověka.

    • Captain

     Gravitační zrychlení na Marsu je řádově 38% jako gravitační zrychlení na Zemi.
     Co se týče osídlení ruské tajgy, není to nemožné. Proč tam ale běžně lidé nebydlí je ten důvod, že pro to není důvod. Pracovat v takových podmínkách pro přizpůsobením tamějších podmínek pro život je natolik složité a zbytečné, že se to prostě nedělá.To samé jako pouště je možné normálně obývat. Jediný problém je to, že to je ekonomicky náročné a tím pádem i nesmyslné.

     • Tom

      ted jsi na to kápnul, jediný problém je že to je problém.

      Tvrdit že 38% je řá dově stejné je nesmysl páč pokud na Zemi je zrychleni 100% 38 % je pak o řád menší, že? :-)))

      já neřekl že to neni nemožné, tvrdim že je to neslučitelné s životem člověka a to je podstatný rozdíl.

      Rozdíl Země x Mars.

      Na Zemi. Tajga volá o pomoc rozbila se nám hlavní soustava ventilace, kompresor mí poruchu pořebujem ložisko ZKL 6202.
      – jasné Tajgo rozumím. Za 2 dny tam máte nové, pokud si připlatíte u PPL máte to tam zítra k obědu Mohu ještě s něčím pomoci?

      Na Marsu. Mars volá o pomoc rozbila se nám hlavní soustava generátoru vzduchu pořebujeme ložisko SKF 6202.
      – Jasné rozumím. Vaše těla budou za 200 let pohřbena – možná. Mohu ještě s něčím pomoci?

      • Tom je čurák sro

       toto je argument jak pod jebať do kukurice…..

      • Tom je čurák sro

       pisaly tam že sa budu posielať nahradne diely tak veci potrebne k životu im tam asi tiež dopravia a každe dva roky tam chcu posielať dalšich obyvatelov tak ich asi nezabije poslať im tam dalšie zariadenia na produkciu kyslíku

       • Tom

        jo jo v novinách toho písaj :-) ty by jsi uvěřil i tomu že červená karkulka je Džambulka…. obě mají přeci víno :-)

    • kazan

     Tome,divil by ses jak rychle se telo človeka uzpusobuje nulove gravitaci na orbitalních stanicích.A o sibiři nemluvě,tam se človek naučil žít v pohodě.

     • Tom

      Kazane, Na sibiři se člověk naučí žít v hospodě. jinak ho sežerou komáří, kteří jsou tam velcí jak vrabci a hladoví jak piraňi v Amazonce. To bych se vážně divil. 0 gravitace je fajn, ale ne pro trvalý život.

   • Acid

    Z hlediska těžby je měsíc skvělý…

    • Maťo

     tak zrejme je tam nejaký dôvod pre vyslanie ľudí

  • kazan

   Protože na Mesic je to realny,kdežto mise na Mars je utopie a genialní tunel.Aspon v dohledu 50ti let.Tot vše.

  • Captain

   Asi stejná otázka, jako proč zkoumají vědci Europu a ne našeho souputníka… Protože na Marsu je možný život, stejně jako se předpokládá, že na Europě, tedy spíš v Europě, je možný život.

 • majstro

  lebo po ceste skapu na ožiarenie

 • David peslar

  Proč se vlastně nemůžou vrátit?…

  • lvicek77

   Aby se lidstvo nedozvědělo co na marsu doopravdy je.Než se záběry dostanou na zem a zveřejní,tam můžou projít cenzurou a úpravou,tudíž nikdo nic neřekne.

   • Maťo

    pretože už nebudú mať technické prostriedky ani palivo na návrat

   • Tom

    a co na Marsu je?

    • Mueres

     Ale tak ….děláš, jako by si to nevěděl jako všichni…..snad přece základna mimozemšťanů…co základna přímo celé komplexy, města celá civilizace tam je přeci.

     • Acid

      A co to je za civilizaci? :D rozepiš se…

      • Captain

       Je to civilizace hrozných bordelářů.. Všude mají po povrchu své planety rozházená CDčka, kusy plechů a podobný sajrajt. S nima prostě nechceme mít nic společného!

       • Acid

        Že by mezinárodně chránění Róóómovéé? :O Potom by už dávaly smysl ty vynaložené miliardy a úsilí……

     • Tom

      jsou tam lány levandulí, jetel, pšenice a kopretiny

  • Captain

   Kvůli současným technologiím. Pro odstartování vesmírné rakety ze země se spálí miliony tun paliva. To znamená, že pokud je na Marsu řádově 38% gravitační zrychlení oproti Zemi, museli by do vesmírné lodi naložit další palivo. Jenže problém je, že takové palivo zase přidá na hmotnosti, protože to máš další palivovou nádrž/palivové nádrže, to znamená, že potřebuješ ještě více paliva pro odlet ze Země. Navíc by byla potřeba úplně odlišná konstrukce vesmírných lodí, protože ty při startu postupně odhazují své části, které by byly ale pro odlet z Marsu potřeba.
   A jakto že cesta na Měsíc byla i zpáteční? Za to zřejmě může to, že gravitační zrychlení na Měsíci je řádově 15% oproti Zemi. Taky při letech na Měsíc byla vždy tříčlenná posádka, ale na povrchu přistáli pouze dva a jeden lítal s modulem „kolem“ Měsíce. To znamená, že na Marsu by třeba přistáli dva lidé a jeden chudák by 5 let lítal s modulem kolem Marsu.