Yellowstoneský supervulkán je větší, než se předpokládalo

4
1434

Měření, která provedli geofyzikové z Univerzity v Utahu, vyrazila všem dech – supervulkán v Yellowstone je mnohem větší, než se dosud myslelo. Vědci poprvé zmapovali elektrickou vodivost obří podzemní masy hořící a částečně  roztavené horniny, která tvoří proslulý supervulkán.

Supervulkány představují pro pozemský život největší a nejničivější riziko. K jejich erupcím nedochází naštěstí moc často. Trvá stovky tisíc let, než v sobě naakumulují obří množství roztaveného magmatu – pak ale jejich výbuch, který nelze srovnávat s běžnými sopečnými erupcemi, znamená doslovnou apokalypsu. Na Zemi je několik supervulkánů, přičemž ten nejznámější leží v 80kilometrové hloubce pod Yellowstoneským národním parkem.

Proslulost mu přineslo mimo jiné zjištění, že k jeho erupci dochází v průměru jednou za 600 tisíc let. Podle výpočtů se ta poslední odehrála už před 642 tisíci lety, takže supervulkán může vybuchnout prakticky kdykoli. Počítačová simulace jeho erupce vypadá jako katastrofický film, kdy v blízkém i vzdálenějším okolí nezůstane kámen na kameni.

Magma bude vyvrženo do 50kilometrové výše a v okruhu tisíce kilometrů zahyne veškerý život. Celá severní Amerika bude zasypána 15centimetrovou vrstvou popela. K tomu na celé planetě nastane jaderná zima, která může vyvolat novou dobu ledovou. Dnes o sobě supervulkán dává vědět pouze gejzíry a termálními jezery.

Seismická měření z roku 2009 zjistila, že prostor, který Yellowstoneský supervulkán napájí magmatem, je vůči zemskému povrchu umístěn v úhlu 60 stupňů, a táhne se v délce 240 km v hloubce od 80 do 650 km pod zemským povrchem.  Současná měření elektrické vodivosti ale prokázala, že dutina je mnohem delší – ve skutečnosti měří 640 km!

Zdroj: tainy.net

 • Co to je?

  A taky by mě zajímalo vysvětlení „… táhne se v délce 240 km v hloubce od 80 do 650 km pod zemským povrchem“

  Ať počítám jak počítám, tak 240-ti kilometrama se z 80 km na 650 km nedostanu ať dělám cokoliv. Možná nějaké ohnutí prostoru, ale to je na mě moc vysoká fyzika.

  • Ivo Rozehnal

   To je pravda, a právě proto byla nyní provedena nová měření. A ta došla k úplně jiným závěrům. Viz článek.

 • Ale ale…

  Boží prostoto! ;-)
  Ještě mi prosím vysvětlete: „proč ta zima, co nastane, bude jaderná?!“

  • Ivo Rozehnal

   Milá „boží prostoto“,
   jaderná (neboli nukleární zima) je termín, který se využívá pro hypotetickou situaci, kdy dochází ke globální změně klimatu v důsledku jaderné války, dopadu asteroidu na planetu či obrovské sopečné erupce. Následkem velké exploze (či většího množství jaderných explozí) se do atmosféry dostane velké množství popela, úlomků a kouře, které by měly za následek pokles teplot a změny klimatu. Stačí? Jinak viz internet, Wikipedii apod.