„Záchod“ na Marsu? Další podivný objekt na rudé planetě

10
731

Pozornost vědců analyzujících snímky, které pořídila sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) z oběžné dráhy Marsu, vyvolal geometricky dokonalý objekt poblíž vulkánu Pavonis. Neznámý útvar, který vyfotografovala kamera CTX s nízkým rozlišením, vypadal díky svému neuvěřitelnému tvaru na první pohled jako dílo lidských (či mimozemských) rukou. Z výšky mu totiž dominovalo cosi připomínající skleněnou kopuli zářící ve slunečním světle.

„Kopuli“ vyfotografovala proto ještě znovu kamera HiRISE s vysokým rozlišením. A ze zvětšených záběrů bylo patrné, že nejde o žádný umělý výtvor, nicméně i tak stojí za zmínku. Astronomové si všimli, že „kopule“ je ve skutečnosti vzhůru nohama a jde vlastně o jakýsi trychtýř s naprosto hladkými okraji, který připomíná odtok záchodové mísy nebo dřezu. Sluneční paprsky padaly do „nálevky“ tak dokonale, že osvětlily i její dno. Díky tomu vědci mohli změřit velikost útvaru.

„Odhadujeme, že průměr otvoru v dolní části kráteru je asi 35 metrů,“ říká Shane Byrne z univerzity v Arizoně. „Délka útvaru je asi 20 metrů, přičemž průměr v jeho horní části činí přibližně 200 metrů.“

Astronomové si všimli, že „kopule“ je ve skutečnosti vzhůru nohama a jde vlastně o jakýsi trychtýř s naprosto hladkými okraji, který připomíná odtok záchodové mísy nebo dřezu.

Vědci přiznávají, že původ marťanského „záchodu“ nejsou dosud schopni objasnit.  Podle některých je zřejmé, že pod povrchem rudé planety jsou rozsáhlé jeskyně, jakési katakomby, ve kterých může existovat voda v tekutém stavu, a dokonce i život. V souladu s touto hypotézou by tyto „odtokové díry“, kterých je na Marsu více, mohly tvořit „vstupní brány“ do zdejších katakomb.

Zdroj: paranormal-news.ru

 • procproto

  Lreom ops

 • Tohle není obyčejný kráter, je to vstup do podzemní základny mimozemšťanů, kráter najdete v Praze Dejvicích :D

 • elderxxx

  Skvor si myslim ze ide o obycajnu dieru do zeme nieco v zmysle http://udalosti.noviny.sk/uploads/tx_media_files/thumbs/800×448/Guatemala_Tropical_Weather_37231.jpg ved aj Mars ma na to pravo. A urcite toho je viac na tejto planete.

 • Ivo

  Vzkaz pro „Honziště“ – nemám důvod tahat tě za nos. Viz originální text:
  На фото низкого разрешения, сделанного камерой CTX, был заметен объект абсолютно правильной геометрической формы. Он находилось в окрестностях вулкана Павонис, расположенного вблизи экватора Марса. Выглядел совершенно несуразно посреди заснеженных просторов соседней планеты – эдаким инородным телом. И с высоты походил на искусственное сооружение – блестящий на солнце стеклянный купол.
  „Купол““ сфотографировали еще раз, использовав уже камеру высокого разрешения – HiRISE. В увеличенном виде он, конечно, перестал выглядеть творением инопланетных рук. Но не перестал изумлять.

  Ученые увидели, что „купол“, на самом деле перевернут.

  • Jasný.. Je to na internetu, takže to musí bejt pravda.. Navíc to je rusky. „Autor článku“, jak psal Honziste, nejste jen vy, ale i ten rus, co to napsal na ruský web.

 • kazanek

  http://www.marsanomalies.com/pyramids Me spiš neda spat ten trojstěn West Candor Chasma Tetrahedral,je to ve prostřed.Strasne by me zajimalo jak ten objekt vznikl a hlavne jak je stary.Vsimnete si že ma neskutečne ostre hrany a prudke svahy,to by melo svedčit o mladosti toho utvaru.A musim uznat že i nektere pyramidy,se tvari jako piramidy i po nafoceni kamerou HIRISE s rozlišenim 30cm na pixel.Třeba tzv.tvař z marsu se ukazala jako geologicky utvar po detailnim nasnímaní ale ty ruzny čtyřsteny vypdaji jako pyramidy pořád…

  • Loyner

   Asi jsem moc skeptickej ale nepřipadá mi to jako tvorba něčeho inteligentního. Prostě náhoda i když si myslím, že se to pyramidě stejně moc nepodobá.

   • kazanek

    Ja si taky myslim že je to prirozenyho puvodu.Ale je to fakt zajimavy utvar.Ale nektery ty pyramidy vypadaji jako umely obekty

 • Honziste

  Jak si někdo mohl zprvu myslet, že je to kopule? Vždyť světlo/stín je otočen oproti ostatním vystouplým útvarům, to za prvé, a za druhé, dokázali jsme poslat sondu na oběžnou dráhu Marsu,kde se musí pohybovat s milimetrovou přesností, ale nedokážeme říct, kde v té době bylo Slunce a na kterou stranu by mělo házet stín? Je mi líto, ale buď autor článku lehce překroutil skutečnost, nebo i já obyčejný člověk můžu být astronaut. H.

  • Je jasný, co se tu stalo. Je to asi to samé, jako by bulvár nikdo nečetl, kdyby vše byla pravda.