Země je placka! A hotovo!

17
4667

Možná tomu nebudete věřit, ale i dnes existují lidé, kteří jsou přesvědčeni, že Země je plochá. Od r. 1956 mají dokonce svou společnost Flat Earth Society, která sídlí v Londýně, a sdružuje na 3000 členů z celého světa. Informaci přinesl britský deník Guardian.

Od loňského roku je v čele této kuriózní společnosti Daniel Shenton (33), původem z americké Virginie, který nyní žije v Londýně. Vzhledem k tomu, že je přesvědčen o tom, že je Země placka, by se dalo očekávat, že vyznává i další bludy – například že evoluce je podvod a globální změna klimatu mýtus. Nebo že kouření nezpůsobuje rakovinu, HIV není původcem AIDS a mnohé další.

Omyl. Shenton uznává tradiční vědu a nijak nevyvrací Darwinovu teorii o vzniku druhů. Domnívá se, že důkazy o globálních změnách klimatu jsou dostatečně přesvědčivé, ani nepředpokládá, že by americká vláda měla prsty v teroristických útocích z 11. září.

Má názory jako většinová společnost, ale ne na všechno. Například jízda na motorce je podle něj možná nikoli díky tomu, že ji na silnici drží gravitace, ale proto, že ji na ploché planetě udržuje vysoká rychlost. Jednotlivé země jsou podle něj rozprostřené po celé „placce“ tak, jak to známe z map, a Antarktida je věnec hor na jejím okraji. A ano, z placaté Země se dá na jejím konci skutečně spadnout.

Shentona ani ostatní příznivce této bizarní teorie nepřesvědčí ani věda, ani snímky Země pořízené z vesmíru – ty považují za podvrh (stejně jako jiní lidé vyvracejí třeba Darwinovu teorii).

„Země je plochá, protože tak vypadá,“ tvrdí Shenton. „Slunce a Měsíc jsou kulaté, ale mnohem menší, než tvrdí oficiální věda. Obíhají kolem Země, protože to tak z našeho pohledu vypadá.“ Gravitace je podle něj nesmysl a veškeré lety do vesmíru, včetně přistání na Měsíci, jsou podvrh. Nicméně on sám nemá problém pohybovat se v Londýně za pomoci GPS navigace a také klidně odletěl z USA do Británie. Ale pozor – kdyby mělo letadlo přelétat přes „okrajovou“ Antarktidu, spadlo by z nebe někam mimo naši planetu.

Kuriózní společnost jde s dobou i v dalších směrech, takže má například i svoje vlastní webové stránky: theflatearthsociety.org, kde se o jejích dalších názorech dozvíte více.

 • Ivan

  Pokud začnete studovat problém ploché země zjistíte, že v angličtině je plno videí, animací a zajímavých argumentů na youtube. Všechny dávné civilizace, Mayové, Indové, Židé a další vnímaly zemi jako plochou a Ptolemaiův model lze stejně obhájit jako model heliocentrický, dokonce dává více logičnosti, pokud nejste zaujatí. Lidé v minulosti byli moudřejší. Dnes jsme manipulování médii a netušíme a jakém rozsahu.

 • Šimon M

  A mimochodem Flat Earth Society je tzv. kontrolovaná opozice, která má celou představu o Ploché Zemi zesměšnit. Některé jejich vysvětlení jsou zcela absurdní.

 • Šimon M

  Já znám tuhle teorii HODNĚ dobře. Téma ploché Země je MEGA TABU a diskuze s argumenty se rozhodně nekoná. Na internetu jsou k nalezení různé články, k nimž mám některé poznámky:
  1)
  „Vypůjčili si stereografickou polární projekci mapy světa a vyrobili disk obehnaný ledovou stěnou Antarktidy.“
  – opak je pravdou. Ploché znázornění vzniklo mnohem dříve, než globus z r.1492. Azimutální zobrazení Země (ploché) je jednoduše původní zobrazení světa.

  2)
  „To, že jim pak naprosto nevychází vzdálenosti mezi Austrálií a Jižní Amerikou, považují za další důkaz spiknutí – tentokrát aerolinek a kartografů.“
  – naprosté překroucení argumentace Letové čásy letů neodpovídají očekávané délce, tedy letadla často létají mnohonásobně déle. Viz související Coriolisova síla, která na letadla nepůsobí, ikdyž by měla. Navíc letadla ztrácí GPS mimo pevninu a nad oceány letí na autopilota. Není snad GPS signál odesílán z oběžné dráhy a tedy globální?

  3)
  „citují architekty, kteří říkají, že na zakřivení Země neberou při navrhování staveb ohled. Takové zakřivení je při obvodu Země nesmírně malé a lokálně proměnlivé – architekti se především dívají na tvar podkladu, na kterém staví a který má řádově větší vliv než zakřivení Zeměkoule.“
  – argument obvykle hovoří o mostech, ty jsou nad vodou, jejíž hladina musí být kvůli gravitaci přibližně rovnoměrně kulatá. Nebo se jedná přímo o vodní plochy.
  Jezero Salar de Uyuni v Bolívii je NAPROSTO ploché a to i když do něj občas naprší trochu vody. Stačí 3 cm vody. Víme, že hladina musí být zakřivená (s přihlédnutím ke gr. anomáliím). My ale pozorujeme např. lidskou postavu přes celou délku jezera na vzdálenost cca 7 km, jenž by měla být již „za horizontem“ nebo-li za zakřivením Země. Zakřivení Země je VÍCE než 180 cm na 7 km! Navíc nezapomeňte, že jde o perspektivu. Tedy předměty se zdánlivě „zmenšují“ nikoliv přímou umělou ale exponenciálně.

  4)
  „neumějí ve svém výkladu vesmíru nabídnout žádné rozumné vysvětlení pro jevy jako satelity na oběžné dráze“
  – NASA registruje na oběžné dráze cca 15 000 satelitů. Přesto 90% naší komunikace, jako internet, TV, rádio atd jde přes optické kabely, i nadmořské. Ano, všechny kontinenty jsou propojeny kabely. Část internetu také jde přes Wifi atd. Proč nikdy nevidíme satelity z ISS?

  5)
  „zakřivení obzoru viditelné z balonů vypuštěných do stratosféry“
  – NAOPAK NEUPRAVENÉ záběry bez tzv. fish eye lens naopak ukazují naprosto rovný horizont z výšky přes 30 km.

  6)
  „zavírá oči před tím, co neumí vysvětlit, využívá nepochopení základních fyzikálních principů“
  – Právě naopak. Existuje mnohem více experimentů, které ukazují na správnost ploché Země.

  JINDE NA WEBU SE PÍŠE NAPŘ.:
  1)
  „Fernando de Magalhaes jako první obeplut Zemi (1519-1521) – přímý důkaz kulatosti Země“
  – Ne. Země se dá obeplout i na ploché, azimutální mapě. Jak? No přece spodem Afriky, spodem pod Jižní Amerikou, proplout Oceánií nad Austrálií a spodem pod Eurásií. Jde jenom o znázornění!

  2) Mikuláš Koperník oživil myšlenku, že Slunce je středem vesmíru“
  – Koperník čerpal z Herma Trismagista a hermetiky. (=okultismus, náboženství) Rozhodně nejde o vědeckou publikaci!

  -> Aristoteles, který vyslovil 3 základní důkazy o kulatosti Země:

  3)
  „stín, který vrhá Země na Měsíc při zatmění Měsíce je kulového tvaru“
  – Nepravda ani podle současné astronomie. Zatmění Slunce či Měsíce je prosté zakrytí jednoho druhým, čili buď Země zakryje měsíc do stínu, popř. Měsíc skryje část Země do stínu. Na ploché Zemi to vypadá trochu jinak kvůli rozdílné mechanice a velikosti těles.

  4)
  „při změně zeměpisné délky (při změně místa ze S na J) se mění obzor i mapa oblohy, což naznačuje zakřivenost povrchu“
  – hvězdná obloha se samozřejmě mění a rotuje. „Nebeská báň“ zakřivená může být. Nijak to ale neukazuje na zakřivenost Země.

  5)
  „všechny částice mají snahu se shlukovat tak, aby ve středu byli prvky nejtěžší a blíže k povrchu lehčí prvky, tedy prvky povrchu, které jsou stejně daleko vzdáleny od středu což je možné jen u koule“
  – onen jev byl pozorován pomocí kamenů na zemi. Kamínky se ale neorijentují do středu, ale směrem dolů. Máme snad na dně a na vrchu kyblíku s kamínky ty nejlehčí a nejtěžší uprostřed? Nejtěžší budou dole. Tenhle argument je apriori nesmyslný, neboť sám předpokládá kulatost, není tedy založen na zjevném jevu (faktu).

  Závěrem chci říct, že JE MI JEDNO, který tvar je pravdivý. Nechápu ale to neustálé zesměšňování konkurenční teorie a překrucování argumentace!

  • Cx Pallas Jok

   Jste moudrý muž. Ano taky slídím a je to těžké, výpočet ukáže že jsme uvnitř, pak pozorování že je země plochá, atd… ne a ne se dobrat něčeho na 100% komplexně. U bodu 4- tam by to chtělo test. když Timelapse foto vesmíru ukáže střed na Polárce… myslí že by byl odlišný pohled: A Pokud se otáčí vesmír B Pokud se otáčí země a Vy neděláte foto ze středu otáčení /z osy/ Protože když si uvědomíte, že Foto děláte mimo střed…tak by hvězdy měly spíše psát U než kruh… jen nápad.

  • Anca Vonaskova

   Velmi zajimave !….nikde nemohu najit prave video znazornujici celou nasi zem a ne jak ji ukazuji po kouskach, chci videt jak rotuje -vesm. stanice leta kolem zeme takze vsechno jede velmi rychle..tezko rict co je rotace zeme a co je rychlost vesm. stanice…a jenom nekolik vterin chci videt jak nase zeme vypada v celku..a jak se pohybuje…..atd

  • Makrat

   To je neuveriteľné ako kraviny dokážeš napísať. Keď som pred pár mesiacmi videl video, kde blbci obhajujú plochú zem, myslel som si, že my tu nemôžeme byť takí sprostí. A zjavne som sa mýlil.

   Lietame to vesmíru!!!!! Už tam bolo dosť veľa astronautov z rôznych aj znepriateľených krajín. Okolo Zeme obieha ISS, ktorú vidno voľným okom!!!! Na mori najprv mizne trup lode až potom stožiare alebo stĺpy. Zem má dva nebeské póly. Na severe obieha okolo Polárky na juhu okolo hviezdy Sigma Octantis. Zo strednej Európy nikdy nevidieť súhvezdie Južný kríž. Nič z týchto vecí sa na plochej zemi nedá vysvetliť.

 • Cx Pallas Jok

  Pozorně jsem posuzoval všechny argumenty pro plochou zemi. Ne se všemi souhlasím, ale je několik, které nelze vyvrátit. Například jsem koukal na video, kde jeden američan, vzal aktuální informace z webů o počasí a vše zadal do autocadu. Porovnal Budapešť a Cape Town. úhel slunce, čas, …atd. a výpočet byl velmi zajímavý. Sám jsem počítal co se stane když ve vesmíru na dva konce lana o délce stejné jako průměr země, s otáčkou jednou za 24 hodin umístím člověka ne hlavou ven ale dovnitř. Prostě jsem počítal odstředivou sílu. A co vyšlo?? počítejte, a pak přemýšlejte. Výsledek stačí dát do google a pokud bude mít Váš výpočet čtyři desetinná místa podivíte se:) Navíc je pak zajímavý rozdíl v odstředivých silách, když vezmete v úvahu, že nestojíte na rovníku, ale např na 50-té rovnoběžce. nebo na pólu:) Nebo například měření na Eifelovce… dvě olovnice se dole rozcházely….namalujte si to a přemýšlejte kde že je těžiště:)
  Když vezmete do ruky míč, budete jím otáčet proti směru hodinových ručiček, budete mít stejný pohled jako na kulaté zemi, a uvidíte že každý Timelapse noční oblohy má stejný směr..hledejte fota, avšak když byste stáli na jižní polokouli, otáčení by bylo opačné, jen fotky na webu chybí. a na rovníku by viděli jen rovné, čáry od hvězd, avšak také vidí rotaci…Každý den se koukáme na stejnou oblohu, avšak půl roku bychom se měli dívat na jinou. On ten míč lampa a obcházení lampy Vám ukáže že minimálně půl roku musíme koukat tam, kde je půl roku den….atd atd

  • Marek Malina
  • Šimon M

   Já také provedl vlastní rešerši a našel MNOHEM VÍC indicií, které ukazují na plochou Zemi. A tzv. „Důkazy kulatosti“ se dají vysvětlit i jinak. Např. loď mizející za obzorem kvůli zakřivení je naprostý nesmysl, pokud se podíváme dalekohledem, opět loď uvidíme a celou.

  • Šimon M

   Ano, ty hvězdy mi také připadají jako poměrně kvalitní argument. Z praxe víme, že na jižní polokouli vidíme část hvězd, které vidíme na severní polokouli a navíc ty, které na severní nevidíme. A naopak. Neboli některé hvězdy jsou vidět z obou polokoulí. Tohle ale přece nedává smysl na kouli, pokud totiž stojíme na jižní polokouli, musíme logicky vidět NAPROSTO jiné hvězdy, než na severní polokouli. Vůbec nemluvě o tom, že podle astronomů letíme vesmírem a měli bychom tedy vidět nové a nové hvězdy a ty staré už nikdy nevidět znovu. V praxi se nám ale ukazují neustále ty samé, pokud pozorujeme z jednoho bodu po celý rok. Pak je tu Polárka. Neexistuje způsob jak vidět Polárku z jižní polokoule. Polárka je vždy přesně nad severním pólem. Na jižní polokouli stojíme na „opačné“ straně koule a hlavu máme opačným směrem. Přesto je Polárka vidět i z jižní polokoule a to naprosto spolehlivě, vždyť celá staletí byla používána jako orientační bod, protože je VŽDY přesně nad severním pólem. Na placce to možné je a taktéž dává skvělý smysl fakt, že vidíme část hvězd společnou a část různou. Další věc je rotace planety v průběhu noci. Jak je možné, že vidíme stejné hvězdy v průběhu noci přestože planeta se otočí za tu noc alespoň tedy o 120°, pokud je tedy 8 hodin tma. Pokud je noc delší, mělo by to být dokonce více. Budu rád, pokud mě případně někdo opravíte.

   • Denisa Hanusková

    Polárku přece nejde vidět z Jihu. A souhvězdí jsou pod rovníkem „převrácená“, čím „níž“ od nás jdeme, tím se malinko mění, stejně jako u nás nemůžeme vidět Jižní kříž…A pokud jste někdy viděl takový kulatý kus papíru s otočným kusem nahoře, kde po nastavení dne a hodiny ukazuje hvězdy, které jsou zrovna vidět, věděl byste, že ano, postupem roku „přicházíme“ o jistá souhvězdí, některá jsou vidět až k ránu, jiná zvečera a časem se to mění…pozorujte, počítejte a zapisujte, pak byste se nedivil.

    • Denisa Hanusková

     „Čím budete severněji, blíže severnímu pólu, tím uvidíte více souhvězdí, která zůstanou nad obzorem po celý rok. Kdybyste stáli přímo na pólu, byla by pro vás cirkumpolární celá severní hvězdná obloha. V našem případě, kdy se nacházíme v České republice přibližně na 50° severní šířky, se musíme spokojit jen s několika obtočnovými souhvězdími. Která to jsou, ukazuje další obrázek.“ Proč bychom mohli stejná souhvězdí, kdybychom stáli na pólu a Země zatím obíhala kolem Slunce: V našem malém vnímání se pozice věcí mění s naším pohybem. Jenže to je otázka metrů, kilometrů. Zkuste se zahledět při cestě vlakem na patníky, které jsou 1m od vlaku, „pojedou“, že se Vám z toho zatočí hlava. Zatímco stromy o 1 km dál už se pohybují o dost pomaleji. Stejně to je s „pohybem“ souhvězdí. Snad víte, že hvězdy v souhvězdí mají společný jen náš úhel pohledu. Jsou vzdálené nepředstavitelně daleko, a ještě k tomu každá jinak. Naše Země se v rámci sluneční soustavy pohybuje v tak malých vzdálenostech, že to na naše vidění souhvězdí (na pólu) nemůže mít efekt. Představte si mravence 500m od reflektoru. Kdyby běhal do kolečka o průměru 1 m, reflektor by viděl pořád na stejném místě.

  • Šimon M

   Nežijete náhodou v Praze? Rád bych spolupracoval

   • Cx Pallas Jok

    Bohumín.. Ale klidně se můžeme spojit po skype. jokozak

 • Kacko

  Horší článek jsem dlouho nečetl

 • mark turek

  Nevim co je na tom zvlastniho. Kazdemu musi byt prece jasne, ze zeme je plocha.

  • Šimon M

   Problém je samozřejmě v ignorantní důvěře lidí ve správnost současného modelu.