Zemřel Neil Armstrong, první muž na Měsíci

8
1041

Ve věku 82 let zemřel včera americký astronaut Neil Armstrong, první člověk na Měsíci. Informuje o tom zpravodajská agentura Reuters s odvoláním na americká média.

Podle zdrojů agentury Reuters Armstrong v minulých týdnech podstoupil komplikovanou operaci srdce. Nicméně lékaři i jeho žena pro média před časem uvedli, že se z těžké operace rychle zotavoval. Bohužel, pravda byla asi jiná.

Armstrong na povrch nejbližšího satelitu Země vystoupil 20. července 1969 v rámci mise Apollo 11. Tehdy také pronesl jednu z nejslavnějších vět: „Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“. Sestup na Měsíc tehdy Armstrong provedl se svým kolegou Edwinem Aldrinem.

Po návratu mise Apolla 11 se stal okamžitě nejžádanější celebritou světa. On však i nadále zůstal skromný. Nikdy nevyhledával veřejná shromáždění, sporadicky pak vystupoval na konferencích. V roce 1971 odešel z NASA a osm let byl profesorem letecké mechaniky na Cincinnatské univerzitě. Později pracoval jako konzultant leteckých firem.

„Na Neila Armstronga budeme vzpomínat jako na nejdůležitějšího muže v kosmonautice,“ uvedla NASA.

Neil Armstrong a jeho památná věta

[box_info]

Neil Alden Armstrong (5. srpna 1930 Wapakoneta, Ohio – 24. srpna 2012[1] Columbus) byl americký pilot, astronaut a univerzitní profesor. Byl prvním člověkem, který vstoupil na povrch Měsíce.

Než se stal astronautem, sloužil jako pilot v námořnictvu Spojených států amerických, přičemž bojoval ve válce v Koreji. Po odchodu z námořnictva vystudoval letecké inženýrství na Purdueově univerzitě a stal se zkušebním pilotem Národního poradního výboru pro letectví. Od roku 1958 se postupně zapojil do programu letectva Spojených států amerických Man In Space Soonest, testování raketového letounu North American X-15, a vývoje raketoplánu X-20 Dyna-Soar.

Roku 1962 přešel do oddílu astronautů NASA. Jeho prvním kosmickým letem byla mise Gemini 8 v březnu 1966. Během ní se loď Gemini 8 setkala a spojila s bezpilotním raketovým stupněm Agena TV-8. Druhým a posledním letem Armstronga byla mise Apollo 11. Zatímco Michael Collins kroužil ve velitelském modulu kolem Měsíce, Neil Armstrong a Buzz Aldrin 20. července 1969 jako první lidé na Měsíci přistáli. Armstrong 21. července vystoupil jako první člověk na jeho povrch, a získal tím světovou proslulost.

Roku 1971 odešel z NASA a vyučoval na Cincinnattské univerzitě, poté byl mluvčím a členem správních rad několika společností.

Zemřel 24. srpna 2012 na komplikace po operaci srdce. Zemřel v sobotu 24. srpna, avšak zprávy o jeho úmrtí se rozšířily až den poté.

Zdroj: wikipedia.org

[/box_info]

 • bob

  Jakube Kunesi, mas tam trosku chxbu v datu, zemrel 24.8. a tx mas psano zemrel dnes a clanek publikovan 25.8. kdxztak po oprave tuhle zpravu smaz..

 • bob

  jedna mala legenda o Neilu Armstrongovi

  Když Neil Armstrong poprvé vstoupil na měsíční půdu, záznam jeho spojení s Houstonem obsahoval nejenom slavný výrok o „malém kroku pro člověka a velkém skoku pro lidstvo“. Kromě běžných technických údajů pronesl také poznámku, která byla po mnoho let pro každého záhadou: „Mnoho štěstí, pane Gorsky.“

  Většina lidí v NASA to považovala za ironickou poznámku na adresu nějakého ruského „konkurenta“. Ukázalo se však, že ani v ruském ani v americkém kosmickém programu žádný člověk jménem Gorsky nefiguruje.

  Po dlouhá léta ponechával Armstrong dotazy na tuto „záhadu“ bez vysvětlení. Teprve 5. 7. 1995, když se jeden z novinářů znovu vrátil k 26 let staré otázce, prohlásil americký kosmonaut, že pan Gorsky už zemřel, takže teď snad může odpovědět.

  Ještě jako kluk hrál Neil se svým bratrem na dvorku za jejich domem baseball. Bratr poslal míček přes plot pod okno ložnice sousedního domku, kde bydleli manželé Gorských. Když se Neil sehnul, aby zvedl míček, slyšel, jak paní Gorská křičí na manžela:

  „Tak orální sex bys chtěl? Leda, až se bude sousedovic kluk procházet po Měsíci.“

 • Danny

  Prostě to musím zase napsat :D Kdo říkal že tam fakt byl?

  • Tom

   Já.

  • loyner

   Já to vím s jistotou

  • kamil

   Já ho tam viděl.

 • Petulka

  Obrovská škoda, RIP :-(