Pravěcí umělci byli závislí na drogách

Svědectví o uměleckých snahách našich dávných předků nacházíme po celé planetě. Unikátní obrázky na stěnách jeskyní jsou považovány za velmi vzácné kulturní památky a v mnoha případech se za nimi sjíždějí davy zvědavých turistů. Jenže řada těchto děl nejspíš nevznikla ani tak díky talentu pravěkých umělců, ale pod vlivem drog!

Japonští archeologové ve spolupráci s psychiatry podrobili některé jeskyní nástěnné malby „psychologickému“ výzkumu. A zjistili, že řada z nich vznikla nejspíš pod vlivem psychotropních látek, které mohly být používány například během šamanských rituálů nebo náboženských obřadů.

kresby-vzory
Náš mozek totiž v momentě, kdy je pod vlivem omamných látek, vysílá z podvědomí „výtvarné“ signály, které nás nutí malovat vzorce, jež se opakují u různých lidí a v různých kulturách.

Na tuto myšlenku přivedlo vědce poznání, že na zkoumaných nástěnných malbách jsou často použity stejné obrazce, jaké se běžně objevují ve výtvarných dílech současných drogově závislých lidí. Náš mozek totiž v momentě, kdy je pod vlivem omamných látek, vysílá z podvědomí „výtvarné“ signály, které nás nutí malovat vzorce, jež se opakují u různých lidí a v různých kulturách.

Ale co když pod vlivem drog vznikaly i další pravěké kresby, včetně těch, které Erich von Däniken a další záhadologové považují za zpodobnění mimozemšťanů? Pak by se možná jednalo o „portréty“ normálních smrtelníků, ovšem upravených zfetovanou myslí pravěkého umělce.

Zdroj: DailyMail