Rozčilují vás kuřáci? Vynadejte starým Mayům!

Pro někoho je nikotin drogou, na kterou nedá dopustit a obhajuje kouření, kudy chodí. Na druhou stranu zapřisáhlí nekuřáci bojují proti tomuto nešvaru, seč mohou. Kouření bývá označováno za jedno z prokletí moderní doby, ale zapomíná se, že tabák znali už naši předkové, i když tato rostlina se v Evropě objevila až na přelomu 15. a 16. století. Přivezli ji mořeplavci, kteří dopluli do střední a jižní Ameriky, kde záhy poznali, jakou radost může přinášet. Nemohli pochopitelně vědět, že požívání tabáku způsobuje i zdravotní problémy, takže se jeho pokuřování rychle stalo oblíbenou zábavu zvláště ve šlechtických kruzích.

Ale například Mayové využívali tabák už na přelomu starověku a středověku. Ukazují to i nedávné archeologické objevy z jižního Mexika. Archeologové například našli 1300 let starou keramickou nádobku, která obsahovala stopy po tabáku. Navíc je opatřena nápisem, který doslovně přeložený zní: „Tady bydlí můj tabák“. Z toho jasně plyne, že už staří Mayové měli ke svému zlozvyku velmi přátelský vztah (to ostatně znají i současní kuřáci) a taky nejspíš nenechavé jedince, kteří si rádi půjčovali tabáček z tabatěrek někoho jiného.

Mayové využívali tabák už na přelomu starověku a středověku. Ukazují to i nedávné archeologické objevy z jižního Mexika.

Tato konkrétní nádobka obsahovala zbytky tabákových listů, ale také pozůstatky rostliny rozdrcené na prášek. Mayové pochopitelně neměli cigarety a doutníky, jaké známe my. Tabák buď žvýkali, nebo šňupali. V rozdrcené formě pak sloužil nejen ke šňupání, ale také jako prostředek na odhánění jedovatých hadů nebo jako lék na hmyzí kousnutí. Z toho jasně plyne, že tabák je sice škodlivý, ale lidstvu, alespoň v dávnověku, také prospíval.

Zdroj: DailyMail