Hudbymilovné banány

V hoštickém JZD ve filmu Slunce, seno, jahody pouštěli dojnicím do sluchátek hudbu, aby dávaly více mléka. V Japonsku vsadili na hudební produkci také – mají ale úplně jiné posluchače!

Japonci se zřejmě inspirovali u nás. Jak jinak si vysvětlit, že jedna japonská ovocnářská firma pouští banánům v dozrávárně klasickou hudbu a tvrdí, že jsou díky tomu mnohem sladší? Ovoce prý nejvíce sládne při Mozartově Smyčcovém kvartetu č. 17 a Koncertu pro klavír č. 5.

Podle novin Japan Times nejde o ojedinělý experiment. V Zemi vycházejícího slunce pouštějí klasickou hudbu i dalším potravinám a také nápojům, konkrétně sójové omáčce, pastě miso, nudlím udon a rýžovému vínu sake.

Právě sake je prý „nejzmlsanějším“ posluchačem. Podle Fumiko Ohara, která je ředitelkou firmy Ohara Shuzo, začali s hudební produkcí už před dvaceti lety a mimo jiné vyzkoušeli jazz, Mozarta, Bacha a Beethovena. Na základě této metody pokusů a omylů dospěli v továrně nakonec k závěru, že i sake svědčí nejvíce Mozartova hudba. Drobná inspirace pro naše pivovary – kdyby českému pivu Mozart nechutnal, mohli by v nich vyzkoušet třeba Smetanu.