Konečně známe slavné slintající psy

Kdo by neznal přirovnání o tom, že někdo slintá jak Pavlovův pes. Většina z nás si určitě vzpomene i na to, že slavný ruský vědec I. P. Pavlov využíval ony příslovečné slintající psy jako pokusné jedince při studiu podmíněných a nepodmíněných reflexů.

Ale zajímal se někdy někdo z nás o to, jak vypadali tihle nenápadní, ale důležití pomocníci vědeckých pokusů? Když o tom tak člověk přemýšlí, napadne ho, že to třeba mohli být němečtí ovčáci, kteří jsou proslulí svou poslušností, inteligencí a hlavně nezměrnou oddaností svému majiteli. Nabízejí se i některá malá plemena, která mají zase velkou výhodu, že jsou nenáročná na krmení, zaberou méně místa a dobře se s nimi manipuluje. Ale všechny podobné úvahy jsou chybné…

pavlovuv-pes

Přestože se zmiňované pokusy odehrávaly před více než sto lety, zůstala naštěstí zachována fotodokumentace, takže si můžeme „psí vědce“ prohlédnout a zjistit, že se jednalo se vesměs o nefalšované voříšky. A jeden z nich se dokonce dočkal pochybné slávy a dodnes je vycpaný k vidění jako exponát v Pavlovově muzeu v Rusku.

Zdroj: Smithsonův institut