V Izraeli našli „robertek“ z doby kamenné

0
2321

Izraelští archeologové, kteří dělají vykopávky v oblasti Západní Galileje, objevili pozůstatky pravěkého osídlení starého asi 9 tisíc let. Šlo o poměrně velké sídlo a dochovaly se zde základy budov, podlahy i omítnuté stěny. V jedné z vrstev pak nalezli nejrůznější předměty: sekery, nože a také kamenný penis. Vedoucí výzkumného týmu Yitzhak Paz předpokládá, že podobné artefakty fungovaly jako kultovní sexuální symboly. Podle něj se mohly využívat při rituálních obřadech, které měly vést ke zvýšení úrodnosti zemědělské půdy.

Tvar předmětu nalezeného v Izraeli je velice charakteristický Foto IAA
Tvar předmětu nalezeného v Izraeli je velice charakteristický
Foto IAA

Objevily se ale i další hypotézy, k čemu mohl falus sloužit. Podle některých názorů šlo o „robertka“. Podobné artefakty, kterým se říká „ancient dildo“, se už ve světě našly, například na mezolitickém nalezišti ve švédské Motale. Velikost „švédského“ penisu, který je zhotoven z kosti, je srovnatelná s izraelským nálezem: na délku měří 11 cm a v průměru 2 cm.

svedsky-falus
Švédský falus. O jeho účelu se také vedou spory
Foto: Livescience.com

Izraelský i švédský nález by ale mohl zajímat i antropology. Pokud opravdu sloužily stejnému účelu jako jejich dnešní silikonové obdoby, dá se z nich vyčíst leccos o poměrně skromné „výbavě“ pravěkých mužů i stejně skromných fyziologických dispozicích pravěkých žen.

Kamenný penis z Německa je mnohem starší a výrazně delší než předchozí dva nálezy Foto: Livescience.com
Kamenný penis z Německa je mnohem starší a výrazně delší než předchozí dva nálezy
Foto: Livescience.com

Z velikosti „robertků“ je také zřejmé, že anatomie našich předků se během tisíciletí výrazně měnila. Existuje totiž ještě starší kamenný penis, který byl nalezen v roce 2004 v Německu. Stáří tohoto falického symbolu odhadují archeologové na 28 tisíc let. Je ale mnohem větší než švédský a izraelský nález – na délku měří něco přes 19 cm a v průměru má 3 cm.

Zdroj: kp.ru