Vesmírný čajový dýchánek aneb Britští vědci opět překvapují

1
1361

Vědci se pokoušeli zjistit, kde si ve sluneční soustavě nejrychleji uvaříme šálek čaje. Jak asi tušíte, touto problematikou se zabývali britští vědci, protože pití čaje patří na ostrovech k nejoblíbenějším společenským zábavám.

Odborníci z univerzity v Leicesteru se při zjišťování nejvýhodnějších podmínek pro pořádání „Tea Party“ zaměřili na teplotu, při které voda vře. Šlo o pět těles, na kterých je atmosféra: planety Venuši a Mars, a dále o měsíce Jupiteru, Saturnu a Neptunu. Výsledky bizarního bádání, které aspiruje na Antinobelovu cenu (Ig Nobel Prize), byly publikovány v posledním loňském čísle magazínu PhysicsSpecialTopics.

Ukázalo se, že podmínky, které se nejvíce podobají pozemským, panují na Saturnově měsíci Titanu. Jeden mol vody (asi 18 mililitrů) se tu přivede k varu při 111 °C. Naproti tomu na Venuši bude s vařením čaje docela problém. Vzhledem k vysokému tlaku na této planetě je tu i vysoká teplota bodu varu: 296 °C. Na Jupiterově měsíci Callisto je bod varu vody nejnižší: – 147 °C.

Britové testovali nejen fyzikální možnosti přípravy čaje na vesmírných tělesech, ale i to, jaké následky by jeho konzumace měla na lidský organismus. Například na našem Měsíci pití čaje rozhodně nedoporučují a radí vychutnat si ho raději na Zemi. Bod varu vody tady dosahuje – 162 °C.

Zdroj: kp.ru