Jak dlouho může být člověk naživu po stětí hlavy?

3
9764

Je možné, že by člověk mohl být naživu ještě minutu po dekapitaci? Tato otázka zajímá lidi už po staletí. Vědci jsou nyní přesvědčeni, že mozkové buňky mohou zůstat činné i minutu po stětí.

Představte si, že jste skončili pod gilotinou. Jasně, není to žádná příjemná představa, nicméně právě tento popravčí nástroj byl svého času považován za velmi humánní – stačí jeden rychlý sek a hlava je dole.

Vědci teď ale zjistili, že neurony, tedy buňky, které tvoří mozek, zůstávají v činnosti i poté, co jim byl náhle přerušen přívod krve. Některé z nich vykazují aktivitu dokonce i déle než jednu minutu, uvádí zpráva Science News. Takže znovu si představte, že jdete pod gilotinu. Sekera sjede dolů, hlava se vám odkutálí a vy jste pořád při vědomí… Mohli byste vnímat svět okolo sebe? Uvědomovali byste si hrůznou skutečnost, že vám hlava byla oddělena od těla, a to po dobu jedné minuty a více?

Vědci z Radboud University v nizozemském Nijmegenu provedli sice unikátní, ale dost diskutabilní experiment. Měřili aktivitu mozku myší poté, co jim odřízli hlavy. A dospěli k pozoruhodnému závěru. Okamžitě po stětí zaznamenali rychlý záblesk mozkové aktivity a zhruba 50 vteřin poté vykázal mozek ještě další vlnu aktivity. Důvodem této studie bylo původně zjištění, zda je dekapitace „humánnějším“ způsobem likvidace laboratorních zvířat.

Jejich kolegové z univerzity v Twente jsou ale skeptičtí. Nervové buňky vzájemně komunikují prostřednictvím elektrických impulsů, a když se jim zničehonic zastaví přísun kyslíku a energie, jejich normální funkce ustanou.

Takže kdyby vám náhodou sťali hlavu, mohly by vám optické nervy, které posílají zrakové signály z očí do mozku, tento „mimotělní zážitek“ zprostředkovat? Nikdo živý na to nezná odpověď. Pokud neurony nemohou bez přísunu krve normálně fungovat (jak tvrdí odborníci z Twente), zřejmě byste byli této hrůzy ušetřeni. Nebo byste o ní celou jednu minutu opravdu věděli, jak soudí vědci z Nijmegenu. Vyprávět byste o tom mohli ale jedině v případě, kdyby vám useknutou hlavu dokázal někdo okamžitě napojit na krevní oběh.