Norští vědci tvrdí, že halucinogenní látky neškodí psychickému zdraví

Experiment, který provedli norští vědci z univerzity NTNU prokázal, že halucinogeny jako lysohlávky, meskalin a LSD nezhoršují celkové psychické zdraví. Někdy dokonce pomáhají při řešení mentálních problémů. Vědci ale zároveň upozorňují, že to neznamená, že narkotika nejsou škodlivá.

Klinický psycholog Pål-Ørjan Johansen s kolegou Terim Krebsem sledovali 130 tisíc dobrovolníků, z nichž 22 tisíc občas halucinogeny užívalo. Zároveň sledovali data z národního průzkumu prováděného v letech 2001 až 2004, který se zabýval užíváním narkotik a jejich vlivem na zdraví populace. „Nezjistili jsme negativní vliv LSD, psilocybinu ani meskalinu na duševní zdraví,“ uvedl Johansen.

V tiskovém prohlášení dále uvedli, že lidé, kteří užívali psilocybin a meskalin delší dobu, měli v průměru méně problémů s mentálním zdravím. To samé je možné říct o osobách, které poslední rok před absolvováním experimentu užívali LSD.

To ale v žádném případě neznamená, že narkotika nejsou škodlivá. Ve skupině dobrovolníků, které zkoumali norští vědci, nemuseli být lidé, jež užívání halucinogenů zdravotně poškodilo. Výsledky výzkumu byly publikovány v magazínu PLOS One.

Zdroj: vesti.ru