Pravěká sibiřská kráska měla módní tetování

Sibiřské pohoří Altaj je pro průměrného Evropana místem, kde dávají lišky dobrou noc. Tím víc překvapí zprávy o tamějších archeologických objevech z posledních dob. Řekněte sami, čekali byste na bohem zapomenuté a věčně promrzlé Sibiři hrob krásné princezny i jejího bohatého doprovodu?

Za malou senzaci považují vědci nádherné tetování, které zdobilo princeznino tělo.

Altajská náhorní plošina Ukok je místem, které je obdobou egyptského Údolí králů. Nachází se zde poměrně velké množství honosných hrobů, v nichž byly pohřbíváni velmoži z tzv. kultury Pazyryk, jejíž existence spadá přibližně do 5. stol. př. n. l. Asi nejznámějším, nejbohatším a nejzajímavějším je hrob mladé princezny nebo nejvyšší kněžky, která zemřela ve věku kolem 25 let. Spolu s ní leželi v hrobě i urostlí a elitní bojovníci a šestice koní, kteří jí dělali doprovod do nebeských výšin. Antropologové už vyhotovili přibližnou princezninu podobiznu. A kdo čekal nějakou eskymáckou „krasavici“, bude překvapen, že se jednalo o skutečně půvabnou dívku, která takřka nevykazuje mongoloidní rysy.

Tetování je patrné také na rukou i prstech sibiřské princezny.

Většina pohřbených těl byla poměrně zdařile mumifikována a k jejich přežití do současnosti přispělo i to, že většinu roku je plošina Ukok pokryta sněhem a ledem. Za malou senzaci považují vědci nádherné tetování, které zdobilo princeznino tělo. Je skutečně krásné a určitě by nedělalo ostudu, ani kdyby bylo dílem některého z moderních tatérských salonů. Například na levém rameni měla princezna stylizovaný obraz mýtického jednorožce.

Tetování jednoho z bojovníků je velmi podobné tomu, co měla i princezna.

Můžeme se tedy těšit na další překvapení, která nás na Ukoku ještě čekají. Škoda jen, že dávné hrobky jsou v řadě případů už zničeny vykradači hrobů. Takže ani v tomto bodě se jejich osud neliší od osudu stovek hrobů v již zmiňovaném Egyptě.

Zdroj: DailyMail