Tajemná pravěká galerie v Mexiku

Milovníci historických záhad mají další jihoamerický oříšek k rozlousknutí. Tedy spíše středoamerický, protože v následujících řádcích bude řeč o Mexiku.

Právě tam archeologové nedávno objevili kamennou galerii, v které se nachází více než osm tisíc obrázků vyrytých do kamene. Šest tisíc let staré doklady umění dávných předků dnešních Mexičanů jsou rozesety v dvoukilometrovém okrsku v lokalitě Narigua Sierra. Jednoduché, ale působivé rytiny jsou velmi symbolické, takže okamžitě vyvolaly spekulace, co vlastně znázorňují.

praveka-galerie

Podle svých objevitelů je vytvořila civilizace pravěkých lovců a sběračů a možná byly používány při nějakých loveckých iniciačních rituálech. Jiná skupina odborníků zase tvrdí, že se jedná o obrazy zpodobňující hvězdnou oblohu. Pro první teorii ale mluví to, že mezi kamennými uměleckými díly bylo i několik rytin s vyobrazeními lovné zvěře, ponejvíce jelenů. O unikátní galerii věděli indiáni ještě ve středověku, protože mezi pravěkými rytinami se našlo několik „doplňků“, pravděpodobně z 16. století. Pak upadla v zapomnění, dokud nepřálo současných archeologům štěstí.

Zdroj: Daily Mail