Záhada mumie „malé mořské víly“ vyřešena

Muzeum v britském Buxtonu uchovává mumifikované ostatky podivného tvora s lidskou hlavou a rybím ocasem. „Rusalku“, velkou asi 40 cm, prozkoumali před časem vědci z univerzit v Lincolnu a v Cambridge. Jde vážně o mýtického tvora, o kterém kolují námořnické a rybářské zkazky už celá staletí?

Odpověď asi nepřekvapí. Malá mořská víla neboli Buxton Mermaid je podvrh. Rentgen ukázal, že její žebra jsou zhotovena z drátů a některé části těla jsou dřevěné. Vlasy jsou lidské a ocas je skutečně rybí. „Malou mořskou vílu někdo vyrobil a použil přitom lidskou a rybí tkáň,“ řekla Anita Hollinshead z univerzity v Lincolnu. Její zuby byly zhotoveny z lidských kostí a vypadá to, že i kůže je lidská. Tvor je z 60 % „člověkem“, ze 40 % „rybou“. Ostatky budou ještě podrobeny analýze DNA, aby se zjistilo, o jakou rybu konkrétně jde, i kdy byl padělek vyroben.

Mumie rusalek zažily velký boom v 19. století, vyráběly se zejména v Japonsku, kde je vydávali za skutečné tvory. Mnozí lidé tomu pochopitelně věřili. Mumie šly velmi dobře na odbyt, panovalo přesvědčení, že přinášejí štěstí.

Zdroj: kp.ru