Známe nejstarší DNA našeho předka

Genetikům stačily dva gramy kostního prášku a vědecká senzace je na světě. Díky nim totiž získali nejstarší DNA na světě. Je stará 400 000 let a pochází z ostatků našeho předka, kterému se ve vědeckém světě říká Homo heidelbergensis. Tento „člověk heidelberský“ dostal své jméno podle místa nálezu prvních kostí a už nějaký čas je zřejmé, že měl hodně společného s neandrtálci. Byl jejich předkem? Nebo přímým příbuzným?

Nově určená DNA potvrzuje spíše duhou teorii. „Heidelberčané“ a neandrtálci měli přibližně před 700 000 lety společného předka, ale pak se začali postupně vyvíjet odděleně. K oddělení dvou rodin našich dávných předků pak došlo s konečnou platností právě někdy v době, z které pochází ona doposud nejstarší nalezená DNA.

Ta se nacházela v ostatcích pocházejících ze Španělska z lokality známé jako „Jáma kostí“ (Pit of Bones), odkud pochází největší známá kolekce kosterních nálezů z pleistocénu, tedy ze staršího období čtvrtohor. V ní je mimo také 28 koster „pralidí“, které teď čekají na podrobnější genetický výzkum. A brzy se nepochybně můžeme těšit na nějaké další vědecké překvapení…

Zdroj: DailyMail