Vlci jsou demokraté, psi jsou autoritářští

Vlci hledají společná řešení a vzájemně si pomáhají, zatímco psi buď pouze přikazují, nebo se podřizují. Na každoroční konferenci Americké etologické společnosti to uvedly Friederike Range a Zsófia Virányi z rakouského Centra pro výzkum vlků.

Obě vědkyně provedly sérii testů s osmi skupinami psů a vlků. K dominantnímu samci (psa i vlka) přiřadily vždy nějaké podřízené zvíře a postavily před ně misku s jídlem. Psí alfa samec jedl vždycky sám a podřízeného psa k sobě nepustil, zatímco dominantní vlk se o jídlo s druhem vždycky podělil. Podřízení psi si ani netroufali přiblížit se k misce.

V dalším experimentu se vědkyně zaměřily na to, jak budou psi a vlci hledat schované dobroty. Vlci vždy hledali konsensus, dokud nedospěli k jednotnému názoru, na jakou stranu se mají vydat. Naproti tomu u psů přijal rozhodnutí dominantní samec, který agresivně reagoval na jakýkoli nesouhlas podřízených psů.

F. Range a Z. Virányi dále uvedly, že vztah člověka a psa je čistě hierarchický. Věta, že pes je nejlepší přítel člověka, podle nich neodpovídá skutečnosti. „Lidé si při ochočování psů vybírali submisivní a závislé jedince. Nejde o spolupráci, ale o společné bezkonfliktní soužití. My přikazujeme a oni se podřizují,“ uvedla F. Range.