Byl Mars největší trestaneckou kolonií ve Sluneční soustavě?

Neúnavný hledač mimozemských artefaktů Joseph P. Skipper objevil na rudé planetě další zvláštnost – největší kamenolom ve Sluneční soustavě.  Snímky, které v pánvi Hellas Planitia na jižní polokouli pořídila sonda Mars Reconnaissance Orbiter, jsou skutečně pozoruhodné.  Pánev je impaktního původu a vznikla zhruba před 4 miliardami let jako důsledek pádu asteroidu. Skipper v ní ale objevil dílo umělého původu –  strukturu pravoúhlého tvaru (42.7º  j. š. a 70.0º  v. d.).

Virtuální archeolog hledal podobné útvary na Zemi. A objevil shodu s pozemskými kamenolomy. Při dobývání mramoru nebo vápence vznikají stupňovité výběžky pravidelného tvaru podobné těm, které vyfotografovala sonda na povrchu Marsu.

Na Zemi v kamenolomech pracovali výhradně trestanci. Je možné, že by stejná tradice existovala i na Marsu? V tom případě byla pánev Hellas před několika milióny let největší trestaneckou kolonií v celé Sluneční soustavě.

Při dobývání mramoru nebo vápence vznikají stupňovité výběžky pravidelného tvaru podobné těm, které vyfotografovala sonda na povrchu Marsu.

Kam se ale odvážel vytěžený kámen? Těžko říct. Každopádně kamenolom není jediným dílem umělého původu na rudé planetě. Už v roce 2004 odeslala robotická sonda Opportunity na Zem snímky zachycující kameny poskládané do řad tak, že jednoznačně připomínají dávnou cestu nebo silnici. NASA k této anomálii žádné vysvětlení neposkytla.

Zdroj: Tainy.net