Čína chce přistát na odvrácené straně Měsíce a následně tam vysázet brambory

Ač se jedná o nejbližší vesmírný objekt, v posledních letech lidstvo o Měsíc nejevilo příliš velký zájem. To však nyní chce Čína změnit.

Pozornost se spíše stáčela na rudou planetu Mars, kde jsme velmi aktivní a plánují se i další ambiciózní projekty. Nejlidnatější země světa svoji pozornost obrací jiným směrem. Sonda Chang’e-4 by měla přistát někdy začátkem ledna. Přesný termín ještě nebyl stanoven.

Cílem bude přistání na povrchu odvrácené strany Měsíce. Konkrétně v kráteru Aitken, který má průměr okolo 2 500 kilometrů a sahá 13 kilometrů do hloubky. Kromě nejmodernější technologií v podobě nízkofrekvenčního spektrometru, terénních kamer a radarů sebou bere i vskutku netradiční náklad – a to semínka brambor a menší rostliny, které se zde pokusí zasadit a následně pozorovat jejich vývoj na měsíční půdě.

Jak asi budou chutnat takové měsíční brambory? Určitě lépe než čínský česnek…

Vědci museli řešit i problém, jak po přistání komunikovat se Zemí, jelikož signálům by na odvrácené straně bránil samotný Měsíc. Proto byl do vesmíru vyslán i pomocný satelit Queqiao, který bude přeposílat signály na domovskou planetu.

FOTO: Space.com