První komerční kosmodrom na světě čeká na své cestující

1
426

Na start historicky prvního turistického letu do vesmíru, který se uskuteční příští rok, je už vše připraveno. Hotová je turistická vesmírná loď SpaceShip Two pro šest cestujících a dva piloty, a v pondělí 17. 10. byl slavnostně otevřen i první komerční kosmodrom „Spaceport America“. Slávy se zúčastnil pochopitelně i investor a iniciátor komerčních letů do vesmíru Richard Branson, který se společně s kolegy spustil ze střechy budovy a o její prosklenou část rozbil láhev šampaňského.

Kosmodrom leží v poušti v americkém státě Nové Mexiko asi 140 km severně od El Pasa. Nevedou k němu žádné pořádné silnice, protože Branson předpokládá, že zákazníci jeho vesmírné cestovky jsou movití lidé, takže se na kosmodrom budou přepravovat vlastními letadly.

Celý areál kosmodromu zabírá plochu o rozměrech přesahujících 62 tisíc metrů čtverečních; hangáry a terminály mají rozlohu přes 10 tisíc metrů čtverečních. V západní části Spaceport America má své sídlo Bransonova společnost Virgin Galactic, která organizuje lety do vesmíru. Jedna letenka stojí 200 000 dolarů. Tuto cenu zákazníci zaplatí za dvouapůlhodinový let a pět minut stavu beztíže. Letenky do vesmíru si koupilo už více než 450 zájemců.