Sonda Venus Express se připravuje na sebevražednou misi

0
398

Sonda Venus Express Evropské vesmírné agentury (ESA) krouží na oběžné dráze Venuše už osm let. Na její palubě je sedm přístrojů, které po dobu mise zkoumaly ionosféru, atmosféru i povrch naší sesterské planety. Zaměřily se také na její magnetické pole a geologickou činnost. Veškeré vědecké úkoly sonda splnila a nyní je připravena proniknout do její husté atmosféry.

„Dokud měla ještě dostatečné zásoby paliva, navedli jsme ji několikrát nehluboko i do nejsvrchnější vrstvy Venušiny atmosféry ve výši 165 km nad povrchem,“ uvedl šéf mise Patrick Martin. „Nyní ji navedeme hlouběji do výšky 130 km nad povrchem a možná ještě níž. Doufáme, že tak získáme další údaje o složení atmosféry. Navíc uvidíme, jak její agresivní složky budou působit na konstrukci a přístrojové vybavení sondy.“

Tato operace čeká Venus Express někdy mezi 18. červnem a 11. červencem letošního roku. Odborníci z ESA nepředpokládají, že tuto sebevražednou misi přežije, ale pokud se ji podaří dostat z atmosféry zpět na oběžnou dráhu, bude kolem Venuše kroužit ještě několik dalších měsíců.