Střed naší Mléčné dráhy voní jako maliny a chutná jako rum

Přemýšleli jste někdy o tom, jak voní naše Galaxie? Odpověď zní naprosto neuvěřitelně – jako maliny nebo jako rum. Opravdu je to tak. Objev udělali astronomové z Institutu Maxe Plancka za použití teleskopu IRAM, kteří studovali mrak prachu zvaný Střelec B2 v centru Mléčné dráhy. Jejich zjištění potvrdily i studie dalších prachových mračen.

Hlavní chemickou složkou, kterou zde objevili, je ethylformiát (C3H6O2), který má charakteristickou rumovou vůni a je částečně odpovědný za chuť a vůni malin. Než se ale vypravíte na vesmírný mejdan, na kterém byste si nasbírali maliny s rumovou příchutí, měli byste něco vědět. „Ethylformiát dává malinám jejich vůni, ale bylo by potřeba velké množství dalších molekul, aby se vesmír zaplnil malinami,“ řekl zástupce Planckova institutu Arnaud Belloche. A navíc tam bohužel není dostatek kyslíku, aby se tam dalo dýchat.

Malinová vůně je prý téměř čistá. Zajímavý nález svědčí o tom, že chemické látky mohou vznikat i jiným způsobem, než bývá v našich končinách zvykem – například působením ultrafialového záření na molekuly jako v tomto případě. Na Zemi etyhlformiát vzniká při reakci etanolu s kyselinou mravenčí, což je hlavní složka mravenčího jedu.