V naší sluneční soustavě existoval pátý plynný obr

Astronomové už nějaký čas předpokládají, že v naší sluneční soustavě existoval ještě pátý plynný obr. Tato planeta ale před několika milióny let někam zmizela. Vědci proto začali zjišťovat, kam se poděla a co její nedobrovolný „exil“ vlastně způsobilo.

Dospěli k závěru, že interakce mezi dvěma obřími planetami, které se k sobě dostaly příliš blízko, mohla být dostatečně silná na to, aby se jedna z nich vymanila z gravitačního vlivu Slunce. Nejpravděpodobnějšími strůjci této události byli plynní obři Jupiter nebo Saturn.

Vědci z univerzity v Torontu teď hledali odpověď na tuto otázku u Jupiterova měsíce Callisto a u Saturnova Japetu. Domnívali se, že interakce s dalším plynným gigantem by ovlivnila jejich dráhu. Počítačové simulace prokázaly, že vytlačení druhého tělesa způsobil s největší pravděpodobností Jupiter, protože dráha měsíce Callisto by zůstala neměnná. Kdyby to způsobil Saturn, dráha Japetu by se radikálně změnila.

Před astronomy teď stojí zásadní otázka – určit aktuální polohu pátého plynného giganta. Úkol je to dost náročný, protože zatím nemají žádné vodítko, kde by ho měli hledat.