Zažíváme nejsilnější magnetickou bouřku za posledních sedm let

Zemi zasáhne během dneška nejsilnější magnetická bouřka za posledních sedm let. Podle amerických vědců k Zemi Slunce chrlí množství elektromagnetického záření, což pravděpodobně způsobí, že večer možná i v Evropě zažijeme polární záři.

Proud silně nabitých částic z této erupce by měl dorazit k Zemi kolem 15:00 středoevropského času. Podle odborníků půjde o nejsilnější radiaci od roku 2005, na pětibodové stupnici zaujímá třetí příčku.

Podle odborníků by tak mohla narušit činnost některých systémů a zařízení. Ohroženy jsou především satelity, na pólech zase radiové spojení. Problémy může způsobit i rozvodným vysokofrekvenčním sítím či leteckým navigacím. Z důvodů bezpečnosti proto některé aerolinky odklánějí trasy letů v blízkosti zemských pólů.

Fyzik Doug Biesecker z Národního úřadu pro výzkum oceánů a atmosféry agentuře AFP řekl, že erupce by velký dopad mít neměly, ale obyvatelé Evropy a Asie by dnes večer mohli pozorovat polární záři.

„Ta erupce sama o sobě nebyla ničím zvláštním, vyvrhla však koronální hmotu, která se pohybuje velmi velkou rychlostí čtyř milionů mil za hodinu (6,4 milionu kilometrů za hodinu),“ cituje AFP Douga Bieseckera. Jde o rychlost pětkrát vyšší, než s jakou obvykle cestují solární částice. Bouře s množstvím vysokoenergetických protonů už podle něj Zemi začala „bombardovat“ a ustat by měla až v průběhu středy.

zdroj: space.com