Poslední pozemšťané budou čelit teplotě +115 °С

Vědci z University of St Andrews za pomoci počítačové simulace zjišťovali, jak bude vypadat konec života na naší Zemi. Teorie, že Slunce bude za několik miliard let několikanásobně větší než dnes a pohltí tři první terestrické planety, není nová. Ale až teď se výzkum zaměřil na to, jak to bude s vymíráním druhů na Zemi. Podle skotských vědců bude mezníkem masové vypařování oceánů.

„Do atmosféry se dostane velké množství vody, která zafunguje jako skleníkový plyn,“ řekl šéf výzkumného týmu Jack O’Malley. „To povede k postupnému zvyšování teploty, která na konci dosáhne +100 °С. Spolu se zvyšující se teplotou poroste i atmosférický tlak a množství kyslíku se začne snižovat.“

Čtěte dále na ProcProto.cz: Z historie konců světa – předpovědi o apokalypse jsou tu už od nepaměti

První vymřou lidé a velcí živočichové, po nich přijdou na řadu rostliny a malá zvířata. Posledními pozemšťany budou extrémofilní bakterie, které dokážou přežít i při teplotě +115 °С a vysokém tlaku. Míst, na kterých tyto bakterie přežijí, bude ale stále ubývat a ke konci se uchýlí hluboko pod zemský povrch. Za 2,6 miliardy let se pak z naší planety stane žhavé peklo zcela bez života.

Zdroj: utro.ru