Neuvěřitelné architektonické nápady technologických velikánů

3
1077

Jsou hvězdami ve svém oboru a zná je celý svět. Čtveřice „hvězd“ technologického světa se cítí tak silná v kramflecích, že se rozhodla investovat do nových firemních centrál. A jedná se o stavby, nad nimiž zůstává rozum skutečně stát. Možná mají pravdu ti, kdo říkají, že jsou vyjádřením přehnané pýchy, která předznamenává pád…

Například Mark Zuckerberg chystá pro svůj více než třítisícový facebookový tým firemní domov poblíž kalifornského Palo Alta. A o projekt požádal Franka Gehryho, zřejmě nejslavnějšího amerického architekta současnosti. Začít by se mělo stavět už letos a „facebookáři“ se dočkají největšího open spacu na světě. Zuckerberg s Gehrym jim ale slibují, že se z „otevřeného prostoru“ nezblázní, protože jim vytvoří pohodlné odpočinkové plochy, včetně nádherných zahrad na střechách budov, které z ptačí perspektivy vypadají jako součást okolí. Areál by měl být s vnějším světem spojen impozantním visutým chodníkem.

facebook-sidlo
Nové luxusní sídlo pro Facebook by mělo být dokončeno 2016.

Na velké stavební šílenství se chystá i Google se svým „Googleplexem“. Devět obdélníkových budov o rozloze neuvěřitelných 103 000 m2 bude pospojováno mosty a obklopeno rozsáhlým parkem. Všichni zaměstnanci mají mít k sobě co nejblíže, což je hodně nadnesené vyjádření toho, že  na sebe budou namačkáni jak sardinky – prý aby spolu mohli lépe spolupracovat.

amazon-sidlo
Pozadu nezůstává ani Amazon, jehož kanceláře mají mít tvar tří různě velkých prosklených koulí o ploše přes 6000 m2.

V Seattlu uprostřed mrakodrapů hodlá postavit své nové firemní hnízdečko Amazon. Má mít tvar tří různě velkých prosklených koulí o ploše přes 6000 m2. Uprostřed budov bude vlastní svět plný stromů a květin i malých parkových ploch. I proto se mu už teď přezdívá Biosféra.

apple-sidlo
Apple Campus ještě pod rukopisem Steva Jobse.

A pozadu nezůstává ani Apple. Plány na jeho impozantní sídlo v kalifornském Cupertinu pocházejí ještě z pera Steva Jobse. Budově se přezdívá „Hvězda smrti“, a to ne proto, že Jobs už nežije, ale protože podle ekonomů a sociologů bude „firemním náhrobkem“. Apple prý v poslední době není rozhodně tak silný, aby se mohl pustit do podobně nákladného projektu…

Na velké stavební šílenství se chystá i Google se svým „Googleplexem
Na velké stavební šílenství se chystá i Google se svým „Googleplexem“.

Zdroj: DailyMail