Tajuplná Windows 8 konečně odhalena!

Vývojářskou konferenci Build, jež je každoročně pořádána v kalifornském Anaheimu, využila společnost Microsoft ke zveřejnění nových informací o připravovaném operačním systému Windows 8 a uvolnila ke stažení jeho zkušební verzi.

Celá konference je věnována především vývojářům, tudíž se kromě obecných informací o uživatelském rozhraní a náhledů systému soustředila také na nástroje, vývojové prostředí a API určené pro tvorbu aplikací. Právě koncept instalace a používání aplikací bude nový operační systém odlišovat od předchozích verzí a více jej přibližovat operačním systémům konkurenčních společností Apple či Google. Microsoft slibuje, že takzvané aplikace v Metro stylu budou moci programátoři vytvářet za použití libovolného z jazyků HTML5/JavaScript, C/C++ a C#/XAML.

Další zajímavou informací je fakt, že Windows 8 poběží také na procesorech architektury ARM, jež z hlediska návrhu vyžadují hlubší propojení hardwaru a softwaru. Nové vývojářské nástroje se však mají postarat o to, aby vytvořené programy bez problémů běžely jak na 32/64bitových architekturách x86 tak na procesorech ARM. Do Windows 8 navíc přibyla nativní podpora rozhraní USB 3.0.

Microsoft dále nabádá vývojáře a technické nadšence k stažení zkušební verze nového operačního systému. K dispozici jsou 64bitové i 32bitové verze s integrovanými vývojářskými nástroji, stáhnout lze však i menší variantu bez zmíněných nástrojů. Ve zkušebních verzích jsou taktéž předinstalovány některé ukázkové aplikace.

Více informací o Windows 8 sledujte na serveru PCWORLD.cz.