V budoucnu se mohou objevit hackeři, kteří se „nabourají“ do lidského mozku

Jeden z nových oborů výzkumu – syntetická biologie, jejímž cílem je zkonstruovat zcela nové organismy a formy života, které se nenacházejí v přírodě – může v budoucnu radikálně ovlivnit samotného člověka i celkový život na Zemi. Důsledky mohou být jak pozitivní, tak krajně nebezpečné. Podle některých vědců není totiž vyloučeno, že by syntetická biologie mohla stvořit nové kyberzločince – tzv. biologické hackery.

„Je to jedna z nejmocnějších technologií na celém světě. Buňky fungují jako minipočítače a DNA jako programovací jazyk,“ uvedl Andrew Hessel ze Singularity University při NASA. „Syntetická biologie se v žádném případě nesmí vymknout kontrole.“ Pokud by se totiž její technologie dostala do nesprávných rukou, mohla by vzniknout naprosto šílená zbraň. Hessel soudí, že kyberzločinci by s její pomocí dokázali vytvořit mikroorganismy, jež by se uměly nabourat do lidského mozku a ovládaly jeho myšlenkové pochody. Šlo by o podobný způsob, jakým se dnes hackeři nabourají do počítačů – vyšlou do světa virus, který pak řídí celý počítač.

Znepokojeni jsou i další vědci. „Vypustíte-li do prostředí nové organismy, mohou napáchat více škody než užitku.“ varují. „Nikdo netuší, jak se takové organismy budou chovat.“ Bude-li se ale syntetická biologie vyvíjet stejným tempem jako počítačové technologie, ukáže čas. Nicméně první významné kroky už vědci udělali. Například tým odborníků vedený biologem Craigem Venterem loni v květnu oživil buňku řízenou syntetickou DNA.

Zdroj: newsru.com