Co dělá keltský kříž na Marsu?

Šéf americké vesmírné agentury NASA Charles Bolden uvedl 8. října v přímém přenosu pro britskou stanici ITV, že máme všechny důvody věřit, že na Marsu kdysi existoval život. Rudá planeta je podle něj doslovnou sestrou Země, na které v minulosti život byl a dost možná je i nyní. Jeho slova potvrzují nyní i nadšenci a virtuální archeologové, kteří zkoumají snímky, jež na Marsu pořídila mikrokamera robotického vozítka Opportunity.

Na jednom z nich je cosi připomínající keltský kříž, konkrétně průsečík dvou přímek v uzavřeném kruhu. Jeden z nejznámějších virtuálních archeologů Scott Waring vysvětluje vznik daného artefaktu třemi možnými způsoby. Domnívá se, že to mohou být zbytky živého organismu, nebo výsledek působení eroze v krystalické formě. I když prstenec okolo kříže není pro krystaly úplně typický. Existuje ale i další vysvětlení: může to být stopa, kterou po sobě zanechala starobylá rasa, jež kdysi obývala rudou planetu.

Ufolog Eric Dzhiavidoni vytvořil na základě fotografie videozáznam, kde porovnává kříž z Marsu s kamennými kříži vytesanými na stěnách starobylých irských chrámů.