Jakou zvláštnost vyfotografoval Spirit na Marsu? Marťanskou základnu?

Snímky pořízené na povrchu rudé planety přinesly lecjaká překvapení, všechna se ale dala vysvětlit souhrou světel a stínů a různými optickými klamy. Snímky, které v prosinci 2010 pořídila sonda Spirit, jsou ale opravdu zvláštní, a objekt, který je na nich vidět, může být dílem přírody jen stěží. Jeho hranaté kontury vypovídají jednoznačně o tom, že ho někdo musel vytvořit.

Pozoruhodné je, že krátce po pořízení fotografií se sonda Spirit odmlčela. Za zmínku jistě stojí i skutečnost, že dva snímky záhadného objektu nechalo vedení NASA z katalogu Spirit Front Hazcam 2169 odstranit. Na veřejnost nicméně pronikly některé záběry, které vám předkládáme.

Zástupci NASA tvrdí, že jde jen o odraz marsovského vozítka. Někteří amatérští fotografové a astronomové ale vyobrazený objekt se Spiritem porovnali a poměřili a tvrdí, že to není možné.

Pojízdný robot Spirit na Marsu se definitivně změnil ve stacionární sondu letos v lednu. V provozu byl šest let. Vozítku s nečekaně dlouhou životností se stalo osudným zapadnutí do měkkého podloží.

Zdroj: Tainy.net