Lze podle vzhledu poznat padoucha?

Jak vypadá typický vrah nebo lupič? Této otázce zasvětil skoro celou svojí vědeckou kariéru italský kriminalista a psychiatr Cesare Lombroso (1835 – 1909). Jeho analýza ho dovedla k závěru, že ta část společnosti, jež se podílí na kriminálních činech, vykazuje současně vyšší procento fyzických a mentálních anomálií než ta nekriminální. Může se jeho teorie zakládat na pravdě, či se jen jedná o shodu náhod?

Už se vám někdy stalo, že jste ve zprávách zahlédli fotku vraha či nějakého jiného násilníka, u kterého jste si řekli typicky lidové: „Tomu to kouká z očí“? Nejste sami. Cesare Lombroso si vzal tohle pořekadlo k srdci a v roce 1876 vydal svoji knížku L´Uomo delinquente (Člověk zločinný), ve které se zabývá souvislosti mezi vzhledem člověka a jeho sklony ke kriminalitě.

Během svého výzkumu změřil tělesné proporce desítek tisíc trestanců, u kterých určil několik základních vnějších projevů údajné zločinecké duše. Mezi ně například patří šikmé čelo, mohutné čelisti, nepravidelnost ve tvaru lebky a další faktory.

Například drobní zlodějíčci se podle Lombrosa vyznačovali spíš křehčí tělesnou konstitucí a hrbáči měli sklon k padělatelství a žhářství. Naopak vrazi se podle jeho teorie vyznačují protáhlým tvarem obličeje. Mohou tedy být někteří lidé od přírody předurčeni k tomu, aby páchali trestnou činnost? Či za všechno může výchova a prostředí, ve kterém vyrůstají?

Lombrosovy teorie byly později vyvráceny, nicméně přispěly k zavedení moderních přírodovědeckých metod do kriminalistiky.