Paleontolog zkoumal draka, údajně zabitého u Říma v roce 1691

Na středověkých i pozdějších malbách se dochovala četná zobrazení draků. Naši prapředci na okřídlené příšery věřili a mezi lidmi kolovalo velké množství zkazek o setkání s těmito tvory. Není divu, že o existenci draků byli přesvědčeni i někteří seriózní vědci tehdejší doby. Nepovažovali je ale za mýtická stvoření, nýbrž za ptakoještěry, kteří přežili od dávných dob až do novověku.

drak
Drak na rytině byl vydáván za skutečného ptakoještěra, který byl zabit v roce 1691.

Jeden z těchto draků je vyobrazen i v knize, která vyšla v roce 1696 v Holandsku. Popisek pod obrázkem uvádí, že zvíře, které bylo zabito u Říma v roce 1691, se podařilo zrekonstruovat díky úsilí inženýra Cornelia Meyera. Právě tato ilustrace dávala dost dlouho důvod k domněnkám, že ptakoještěři mohli existovat i v 17. století.  Konkrétně mělo jít o ptakoještěra druhu Scaphognathus.

Ilustraci si nyní prohlédl paleontolog Phil Senter ze severokarolínské Fayetteville State University. Díky mimořádně kvalitě vyobrazení mohl zvíře identifikovat bez problémů. A ukázalo se, že Scaphognathus to není.  Ve skutečnosti je to drak, vybavený všemi dobovými atributy – tedy takový, jak by měl podle Cornelia Meyera a lidí žijících v 17. století vypadat.

Scaphognathus vypadal ve skutečnosti takhle.
Scaphognathus vypadal ve skutečnosti takhle.

„Jde o podvrh poskládaný z kostí různých živočichů,“ tvrdí Senter. „Svrchní část lebky a čelist jsou psí. Žebra patří nějaké velké rybě. Končetiny, včetně předních, které jsou spojeny křídly, jsou medvědí. Ocas a křídla jsou vyrobeny z nějakého pomocného materiálu. Podobné padělky byly tehdy hojně rozšířené,“ dodává paleontolog.

Zdroj: kp.ru