Zkamenělé stopy obuvi staré 500 milionů let?

Vzhledem k tomu, že první předkové homo sapiens se na naší planetě objevili asi před dvěma miliony let, je s podivem, že se občas najdou mnohem starší stopy bosých lidských nohou. Ještě záhadnější jsou ale fosilní stopy, které na Zemi zanechali obutí lidé.

Důlní inženýr John Reid objevil v roce 1922 v americké Nevadě zkamenělé otisky lidské obuvi. Na fosilii byly patrné stehy a nit byla zřetelně přichycena k opatku. Také na podešvi byla viditelná série stehů. Reid předal svůj nález odborníkům z Columbijské univerzity v New Yorku, kteří dospěli k závěru, že zkamenělina pochází z období triasu, tedy z druhohor (asi před 213 mil. – 248 miliony let). Neodvážili se ale spekulovat dál. Pozdější mikroskopická analýza provedená v Rockfellerově institutu nevyloučila, že jde o dílo lidských rukou. Každopádně oficiální věda se od nálezu distancovala s tím, že jde o „zajímavou hříčku přírody“. K dnešnímu dni je k dispozici pouze jediný snímek, který byl pořízen v roce 1922.

Jenže mnohem později, v roce 1968, našel William Meister ve státě Utah v půdě další podobný nález. Připomínal zkamenělé lidské sandály a jejich stáří bylo odhadnuto dokonce na 505 mil. až 590 milionů let.

Je možné, že před 500 miliony lety po Zemi chodili obutí lidé?
Je možné, že před 500 miliony lety po Zemi chodili obutí lidé?

I nad ním by oficiální věda mávla nejspíš rukou, nebýt drobného detailu: těmito sandály někdo zcela určitě rozšlápl drobounkého trilobita, tedy tvora, který vymřel minimálně před 280 miliony let. Důlek, který po sobě rozšlápnutý členovec zanechal, je patrný dokonce i na podrážkách. Před mnoha miliony let tedy po zemi musel chodit někdo obutý, kdo trilobita rozšlápl. A moderní člověk to zcela jistě nebyl.

V této souvislosti se objevilo mnoho hypotéz. Je možné, že dávno před námi na naší planetě žila vyspělá civilizace, která z důvodu nějaké obří katastrofy zanikla, a zůstaly po ní jen fosilní stopy, s nimiž si dnes nevíme rady. Ostatně dokument „Planeta Země po vymření lidstva“ napovídá mnohé…