Záhadná světla. Ani UFO, ani kulové blesky

6
3634

Tohle je opravdu záhada. Světelné koule, které nejsou ani klasickými UFO, tedy létajícími talíři od mimozemských civilizací, ani kulovými blesky.

Míst na Zemi, kde se záhadné světelné koule vyskytují, je víc. K nejlépe popsaným patří světla z Hornetu (Hornet Spooklight), městečka v americkém státě Missouri, které ale na mapě dnes už nenajdete. O tom, co za záhadným úkazem vězí, existuje více teorií, včetně hornických legend (v oblasti se těžil zinek). Každopádně, pokud se do oblasti vypravíte, s největší pravděpodobností na tento zajímavý jev narazíte. Objevuje se pravidelně už od 19. století na hranici tří států USA – Missouri, Kansasu a Oklahomy, přičemž v dnešní době je nejlépe pozorovatelný v oklahomské části hranice.

Zvláštní světelný úkaz bývá obvykle k vidění v noci

Zvláštní světelný úkaz bývá obvykle k vidění v noci, zhruba od 22 hodin do časného rána. Lidé, kteří světelné koule viděli, tvrdí, že jsou velké jako nejrůznější míče – od baseballových až po basketbalové, ale i větší. Jsou i různobarevné, nejčastěji ale oranžové nebo žluté. Jejich světlo dokáže ozářit část silnice, proto bývají často přirovnávány k lucernám nebo k pouličním lampám na větší vzdálenost. Místní obyvatelé si na jejich existenci sice už zvykli, přesto světla mnohé z nich dosud děsí – vadí jim například to, že svítící koule se zničehonic objeví třeba u nich na zahradě a stejně tak záhadně i zmizí.

Vědci a vojáci prozkoumávali oblast několikrát. Asi nejpodrobnější a nejznámější průzkum provedli ženisté americké armády v roce 1942 a svá zjištění uzavřeli zprávou, že úkaz působí vzdálená světla reflektorů z mezistátní silnice Route 66, která byla dokončena v roce 1933. Jenže velké množství svědků popsalo tento úkaz dávno před dokončením této dopravní tepny, mnohá pozorování byla zaznamenána dokonce už v 19. století – první už v roce 1830, tedy v době, kdy žádná auta neexistovala. Každopádně teorie o lomu světelných paprsků je mezi odborníky dodnes nejpopulárnější a na věrohodnosti jí přidala i později dobudovaná dálnice Interstate 44, která tuto oblast rovněž protíná. V roce 1986 nabídl svůj názor i další odborník Keith Partain, který soudí, že zvláštní úkaz působí dva odlišné jevy: špatná identifikace reflektorů vzdálených automobilů i dosud neznámé světelné úkazy.

Například: největší procento pozorování bylo zaznamenáno při cestě z Missouri směrem na západ Oklahomy. Řidiči, kteří jeli po silnici E40 nebo E50, které se dnes říká Silnice záhadných světel nebo dokonce i Ďáblova promenáda, je vídali téměř vždycky. Vzhledem k provozu na druhé ze sousedních tras to nemuselo být nic neobvyklého.

Jenže jsou i další výpovědi a videozáznamy: mnozí řidiči, kteří světelné koule zahlédli, se k nim rozhodli zajet blíže, aby je prozkoumali. Světla ale při přiblížení pokaždé zmizela a zničehonic se objevila až za jejich vozy. Některá ale prošla i vnitřkem automobilu, aniž by komukoli ublížila.