Biopaliva mohou zabíjet, naznačují nové výzkumy

4
579

To, co vypadalo jako spása lidstva, je nakonec dalším civilizačním bičem. Tolik vychvalovaná biopaliva nejsou podle některých vědců vůbec záchranou před znečištěním ovzduší, naopak vytvářejí další zplodiny a způsobují vážné zdravotní problémy.

Zdrojem těchto znečištění nejsou samotná biopaliva, ale stromy, z kterých se vyrábějí, a jejichž plantáže se rozrůstají nejen po celé Evropě, ale také v USA nebo v Asii. Ponejvíce se jedná o topoly, vrby a eukalypty, které všechny vylučují velké množství isoprenů, které výrazně znečišťují vzduch. A pokud se isopreny spojí v ovzduší s dalšími škodlivinami, mohou ohrožovat i lidské zdraví.

Vědci z britské univerzity v Lancasteru jsou přesvědčeni, že jenom v Evropě může na tento „smrtící biokoktejl“ umřít ročně asi 1400 lidí. A v okolí „biopalivových“ plantáží lze pozorovat i škody na zemědělské výrobě, konkrétně na pěstování obilovin. Bioplantáže tak způsobí evropských zemědělcům škody v přepočtu za 23 miliardy korun.

Tato mapka ukazuje, kde na biostromové plantáže mohou umírat v Evropě lidé nejvíce.
Tato mapka ukazuje, kde na biostromové plantáže mohou umírat v Evropě lidé nejvíce.

Jenže „biolobby“ je pochopitelně proti všem nařčením a obhajuje se tím, že emise oxidu uhličitého jsou daleko škodlivější. Navíc nevidí problém ani v emisích isoprenů. Podle vědců, kteří stojí na její straně, to přece není žádný problém. Stačí rostliny geneticky modifikovat a budou hned pro okolní ovzduší zdravější. Ovšem za jakou cenu…

Zdroj: DailyMail