Dnes nastane úplné zatmění Měsíce

Dnes v noci by si nikdo neměl nechat ujít úplné zatmění Měsíce. Potrvá přes 100 minut a v České republice bude pozorovatelné v podstatné části svého průběhu.

Dnešní zatmění Měsíce bude opravdu pozoruhodné. Potrvá něco málo přes sto minut a meteorologové slibují, že podmínky pro pozorování zatmění budou příznivé. Nikdo by si tak tuhle nezapomenutelnou „vesmírnou show“ neměl nechat ujít.

Nad Prahou vyjde Měsíc ve 21:09 nad jihovýchodním obzorem (přesný čas na ostatních místech Česka se bude lišit v minutách). Úplné zatmění začíná o necelou čtvrthodinu později, ve 21 hodin 22 minut. Maximální fáze zatmění připadá na 22 hodin 13 minut, kdy už Měsíc bude sedm a půl stupně vysoko nad jihovýchodním obzorem. Zároveň v tuto dobu bude také nejtmavší, neboť se bude pohybovat středem zemského stínu.

Konec úplného zatmění nastane ve 23.03 ve výšce 11,5 stupně nad obzorem. Doporučujeme vám najít místo s odkrytým jihovýchodním obzorem, jelikož zatmění bude viditelné  ihned po východu Měsíce. Odehraje se tedy velmi nízko.